Hur lång tid efter införskaffat körkort...

1 år 22 dagar...
Skön 70 väg och en dold kurva => ofrivilig enduro åkning => lade ner hojen i ca 20-30 km/h => skrapad sida, snett styre, bula i tanken samt stukade handleder...

Hojen lär ju blänka när nästa säsong drar igång:)
Kör helförsäkrat...
 
Kanske inte räknas, men dråpligt var det :D
Tog kort för sex år sen och efter ca ett halvår så försökte jag ställa ner hojen på stödet som hade fjädrat tillbaks upp eftersom jag inte fällt ner det ordentligt :huvet
Som tur var hamnade jag inte under hojen... upp fort som tusan och ställde upp henne igen. Pinsammt värre precis utanför jobbet :tummenupp

Sen finns det ju bara två sorts hojåkare.
De som klotat och de som kommer...
 
Vurpade på manöverbanan dagen innan uppkörningen, räknas det ?

Annars tog det 4 år innan jag började leka mer seriöst med grussprätts maskiner. Efter det har det blivit en del marksyningar.
 
På 20 år har jag endast lagt ner mig lite lätt i en korsning där det låg en fet sträng med olja utspillt. Det var väl efter fem år cirka och inget jag gärna kunde undvikit. Sen har det väl varit nära ett par gånger men det har ju överlag gått galant under all denna långa tid! Inga utnyttjade försäkringar hittills! Fan vad pengar man kunde sparat... :huvet

Edit: Jo, även jag har klåpat mig med sidostödet ett par gånger. Men lyckats hålla emot och lagt bågen ner försiktigt utan blessyrer.
Äckligt pinsamt dock som sagt när folk glor...
 
Last edited:
Det tog mig nästan exakt ett år, fick kortet för nästan exakt 1 år sedan.

Gick omkull igår imorse på E20. Regnade och va blött ute så bromsade jag in från 100 till 70 framför står en polis kontroll så bromsar ganska hårt men inte så hårt så framdäcket borde tappa fästet och att ja skulle få vobbel och gå omkull.

Gled en bra bit på asfalten med hojen. Hände inget med mig, mc stället tog allt och ja gick upp med en gång utan minsta skråma. Hojen blev skadad på ena sidan men endå klarade den sig hyffsat. Självrisken tror jag ligger på 6000 men ska ringa och kolla imorgon endå om den är så hög på 125a. Om den är så dyr så fixar jag grejerna på hojen själv för de va långt ifrån skador för 6000. (Har Honda (IF) försäkring)

Poliserna va riktigt skyssta och hjälpsamma förutom 2 idioter som kom fram och frågade : Ahaa va fan bromsade du för då? Så pekade ja på 70 skylten där borta och sa de där. Så blev de små griniga och gick vidare.:D
 
Last edited:
Tog kortet den 27 juni 06 körde in i ett bro räcke den 16 juli samma år men sen har det vart lungt med de allvarligare vurporna, råkat lägga den 2 gånger lungt o försiktigt vid parkering, inte kul när det finns folk i närheten.
 
Körde polares huasberg fs650e på folkracebana (grus/jord/asfalt). Lång asfaltsraka går över till skarp 90-gradareskurva åt höger med löst jord/grus. Går in lite väl hårt i kurvan och med för mycket sporthojsvana lägger jag hojen lite för mycket istället för att skicka ut bakhjulet. Framhjulet släpper med lowsider som följd. Gick väl inte mer än 40km/h, men hojen lade sig på mitt högra pekfinger. Fick en jävligt öm knöl på fingret som fortfarande finns kvar 5 månader efter händelsen.
 
Åkt hoj i 3 säsonger, inga marksyningar än... Men om jag inte ställer av hojen snart så kommer väll det ändras ganska fort, nu börjar det fan bli kallt!
 
Hmm, jag klotade inte efter jag tagit kort. Jag klotade 13 år före kortet i 160 km/h (eller nåt). Rakt fram i en kurva med lånad hoj...
 
5 månader.
Jag körde i vänsterfilen när en bil nån billängd framför mig som ligger i högerfilen får lust att byta till min fil utan att titta sig för. Inte kul. Jag får bromsa och nuddar bilens bakända och sen blir det asfalts-kasande. Inte kul. Hände för över 1 månad sedan, har inte fått hojen än. Semester på försäkringsbolaget tydligen... jättekul. :(
 
4 år/4500mil typ... Lowsidade motarden på blött gräs/lera i torsdags... Total reparationskostnad: 150:- ungefär, krökte till kopplingshandtaget lite ;)

Okaj, jag har tippat sporthojjen åt bägge hållen stillastående utan mig på ;)
 
Överskattade min egen förmåga 3dagar innan uppkörning(A) fast klara mig bra föra att köra av vägen i 70 och flyga nån meter rakt upp i luften:tungan

och nu sitter jag med bruten/oppererad handled från maj till april när jag får ta ut hojen igen:D
 
Last edited:
Nyheter
En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Kurviger – Appen som hittar vägarna du inte visste att du ville köra

Att köra motorcykel handlar...

Richa blickar framåt mot 70 år i branschen

Bike var på plats på Richa ...

Back
Top