Nyteknik
Bannad
En tillfällighet att det var hos Repsol-Honda som Doohan och Rossi plattade till allt motstånd värre än några andra förare någonsin har gjort?Jag kan inte se några entydiga bevis för att Repsol-Honda skulle vara bästa teamet.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
En tillfällighet att det var hos Repsol-Honda som Doohan och Rossi plattade till allt motstånd värre än några andra förare någonsin har gjort?Jag kan inte se några entydiga bevis för att Repsol-Honda skulle vara bästa teamet.
Du utläser något ur historien som det inte finns belägg för idag. Du skulle på samma sätt peka på Trafalgar och hävda Brittiska flottans dominans över världshaven "Rule, Britannia! rule the waves"En tillfällighet att det var hos Repsol-Honda som Doohan och Rossi plattade till allt motstånd värre än några andra förare någonsin har gjort?
En tillfällighet att det var hos Repsol-Honda som Doohan och Rossi plattade till allt motstånd värre än några andra förare någonsin har gjort?
Fel. Det är bara med Repsol-Honda som Rossi har pulvriserat motståndet....Rossi fortsatt att platta till motstånd även på annat fabrikat...
”Vilken dominans”? Jag visste inte att det finns olika sorter. Det är bara Repsol Honda som har PLATTAT TILL (betydelsen av att dominera) motståndet.Ska vi täcka in hela MotoGP-tiden så har Honda tre titlar, Yamaha tre och Ducati en. Så vilken dominas pratar vi om här?
Ja, något annat, till exempel det omvända, vore väl ganska konstigt.Repsol-Honda har haft fler icke världsmästare i sitt team än de haft världsmästare![]()
De åren Hondas förstateam haft bägge förarna på podiumet och vunnit team-mästerskapet kan vi kanske tala om dominas, med reservation för att jag tror starkt på förarens betydelse för att kunna ta en VM-titel. Beviserligen har Honda inte ens tagit hälften av titlarna, så jag ser ingen märkes-dominans.Fel. Det är bara med Repsol-Honda som Rossi har pulvriserat motståndet.
”Vilken dominans”? Jag visste inte att det finns olika sorter. Det är bara Repsol Honda som har PLATTAT TILL (betydelsen av att dominera) motståndet.
Ja, något annat, till exempel det omvända, vore väl ganska konstigt.
Det går ju bara bättre och bättre för Hayden nu så kanske får han stanna hos Ducati en säsong till![]()
Det går ju bara bättre och bättre för Hayden nu så kanske får han stanna hos Ducati en säsong till![]()
Får hoppas han kommer underfund med Duccen, den verkar ju nyckfull, lite instabil. Medans just Superhondan med Pedrosa åker fram som paret vore tillverkat som en enhet!
Visst känns det som Lorenzos Yamaha går lite fortare än Rossis!? Toyman
Fel. Det är bara med Repsol-Honda som Rossi har pulvriserat motståndet.
.
För att svara på den urspungliga frågan: Minst 1 år till.
Fresh from his first Ducati podium last weekend at Indianapolis, Ducati has announced that Nicky Hayden will sign a one-year extension to his current contract and remain alongside Casey Stoner in its factory team for the 2010 MotoGP World Championship.
Jo, det är jättetroligt....Undra om Hayden fick samma erbjudande som Lorenzo. Förste förare och bra med pengar i plånboken.![]()
Fast jag är inte jätteledsen för det, nu har Hayden absolut noll undanflykter kvar om det inte går bra nästa år.
Vi får väl hoppas att han redan idag börjar visa lite jävlaranamma, FP1 börjar 13:45 på Viasat Motor.Man må självklart få tycka vad man vill om Hayden men att han skulle vara en man med undanflykter av större mått har jag svårt att ta till mig.
Men Du har rätt ang förväntningarna av 2010, klart är att dom nu måste kunna sättas högre än inför 2009 ..
Jeremy Burgess någon?? JB var chefsmekaniker i Honda åt både Gardner och Doohan och mekaniker åt Spencer. Innan det skruvade han på Mamola's Suzuki. 2004 sågs Hondan som den klart bästa hojen. 2005 började JB hos Yamaha och idag är de flesta överrens om vilken hoj som är bäst.En tillfällighet att det var hos Repsol-Honda som Doohan och Rossi plattade till allt motstånd värre än några andra förare någonsin har gjort?
Visst har JB stor del i att Yamahan blev konkurrenskraftig till 2004 men man ska inte glömma bort att Yamaha ändrade om hela sin struktur, satsade mer pengar och satte in Masao Furusawa som ansvarig för MotoGP satsningen.Jeremy Burgess någon?? JB var chefsmekaniker i Honda åt både Gardner och Doohan och mekaniker åt Spencer. Innan det skruvade han på Mamola's Suzuki. 2004 sågs Hondan som den klart bästa hojen. 2005 började JB hos Yamaha och idag är de flesta överrens om vilken hoj som är bäst.
Parallell; Gick det bra för Ferrari i våras när F1 säsongen drog igång och de stod utan Ross Brawn..?
Pallplatsen sist var väl inte så illa pinkat. Melandri fick väl bara se den på kort förra året.Vi får väl hoppas att han redan idag börjar visa lite jävlaranamma, FP1 börjar 13:45 på Viasat Motor.![]()
Nu kan man ju spekulera hejvilt och komma med en massa "om" men fakta är att både Pedrosa och rossi stöp så Hayden körde ju knappast sig själv till pallen. Racing handlar iofs om att ta sig i mål, inte bara att lägga några sabba varv, men Hayden får allt visa att hans egen kunskap/vilja räcker till pallen innan jag börjar hissa honom.Pallplatsen sist var väl inte så illa pinkat. Melandri fick väl bara se den på kort förra året.
Det är tur att det faktiskt handlar om att ta sig i mål, annars kunde vi ju rösta fram vinnarenRacing handlar iofs om att ta sig i mål, inte bara att lägga några sabba varv, men Hayden får allt visa att hans egen kunskap/vilja räcker till pallen innan jag börjar hissa honom.
![]() |
Tierp Arena värd för EM i Dragracing
Den 7–10 augusti 2025 förva... |
120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla
Screenshot Den 16–17 aug... |
|
En vecka kvar!
Nu är det exakt en vecka kv... |
|
![]() |
Farligt vilseledande alkomätare på marknaden
Ett stort oberoende test ut... |
![]() |
Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey
För att fira den trefaldige... |
![]() |
Vi provkör Indian Sport Chief RT
I Allt om MC nummer 8 som k... |
Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma
När en hojfirma i Tombolo i... |
|
Äldre än en gentleman
Vi har fotograferat en 100 ... |
|
![]() |
MV Agusta återgår till 100% eget ägande
MV Agusta Motor S.p.A. till... |
![]() |
MV Agusta åter självständigt
MV Agusta Motor S.p.A. till... |