Hur fort far ni fram på allmän väg?

Håller alltid skyltat eller under i tätbebyggt område och där det ligger hus direkt intill vägen vid landsväg, av respekt för mitt eget och andras liv oavsett fordon.
Men - på landsväg/motorväg ligger jag precis på körkortsgränsen då jag kör bil, så länge väder/sikt förhållandena tillåter. Med motorcykeln tenderar jag till att på landsväg hålla runt 80km/h och på motorväg... Undviker motorväg så ofta jag kan, men måste jag upp så är det max skyltad hastighet, gärna under..
Min fantastiskt behagliga upprätta körställning i kombination med absolut inget vindskydd är det som styr hastighetsvalet :)
 
Så är det absolut. Och jag misstänker att i åtminstone en del av olyckorna i korsningar där bilar kört ut framför en MC och bilen därigenom anses som vållande så är det en bidragande orsak.
Det är säkert alla i princip.

Var inte det en grej på min 23 år gamla körkortsutbildning till och med, var något att ett lyse eller punkt är svårare än två att bedöma också.
 
Nyheter
Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Back
Top