Hur åker ni klädda i stekhet sommarvärme?

Jag köpte ett par kevlarjeans och en skyddsjacka (såndär typ crossjackig sak, med inbyggt fullständigt ryggskydd och bröstskydd och njurbälte) i förra veckan, och körde med i helgen. De funkade alldeles utmärkt när jag fick marksyning. Skydden på skyddsjackan var det som låg och gled mot marken på jackan, iaf denna gång. Och det var helt jävla underbart att inte vara en alldeles egen liten ångbastu inne i skinnstället när jag låg och körde de 25 milen till marksyningen.

Så jag ska iaf fortsätta att köra så när det är varmt, var ingen nämnvärd skillnad i värme gentemot att bara köra i tshirt, och en jävla massa mer skydd. Tom mer än i min skinnjacka. Ja, förutom att om man landar så man kanar på insidan av armarna eller sidan av bålen lär man bli skinnflådd.
 
Till jobbet kör jag med arbetskläder. På stan kör jag med vanliga kläder. När jag är i skogen kör jag med full utrustning.

Men jag får även stå för att det kan göra jävligt ont om man kraschar.
 
Till jobbet kör jag med arbetskläder. På stan kör jag med vanliga kläder. När jag är i skogen kör jag med full utrustning.

Men jag får även stå för att det kan göra jävligt ont om man kraschar.

Klär du inte i foppatofflor och y-front? ;)
 
gymmet/sommarjobb är det oftast tränings/arbetskläder om ja inte ska göra något annat ärende, men shorts och t-shirt är vanligt, ryggskydd slänger ja oftast på mig också och handskar, sen mc-jacka om det är mulet/kyligt/regn,

Körde samma sträcka i samma hastighet på 2-hjul innan och det har gått bra änsålänge,

sen resten blir de full mundering :)
 
Ställets fulla värde ser man först när man skrapats ner till benet i en olycka. Sen om man körde MC, moppe, Skeppshult eller gräsklipparen är enligt mig oviktigt. :)

Min fortfarande skrovliga vänstersida säger mig att det är obehagligt att skinnflås även i stadstrafik på 125:a i 50 knyck. Sen finns det en fri vilja och rätt att välja men jag tycker den begränsas av att vi i Sverige bekostar varandras sjukvård...

Även om jag själv är en stor förespråkare av den fria viljan.
Jo visst är det så. Det jag menar är ju att det verkar som om tänket är att bara för att man sitter på hoj så är risken att skada sig större än på moppe el. cykel. :va
Men allt detta handlar ju om bekvämlighet. Jag fixar inte att kränga på och av allt bara för man ska pendla till jobbet, men samtidigt får man ju vara medveten om att det är en risk man tar; det kanske är den dagen man får kohud på benen. :gnissla
Man tar ju risker även om man så bara ska gå över en gata, naivt argument men fortfarande sant.

...och varsegod för sjukhusräkningen, men den betalar jag gärna en del på för en MC broder! :D:tummenupp

Rickard84 skrev:
Jasså så bara för moppesnorisarna kör i linne då måste ju vi med stora moppar också göra det!!! hahaha =D
va?:va
 
Full mundering. Värt varenda svettdroppe.

Använder ylle t-shirts och strumpor under. Tunn som en vanlig t-shirt och mycket bättre än en syntet funktions t-shirt eller vad de nu kallas.

Doftfritt och torkar snabbt och blir inte så klibbigt som en bomulls t-shirt.
 
Alltid full säkerhets utrustning:tummenupp, om jag så bara ska ner o handla cigg.. Men väljer då oftast bilen då jag hinner ner o hem innan jag fått på mig allt.
Vill inte veta hur jag hade sett ut om jag inte haft allt på mig dom gånger jag klotat:gnissla
 
dom bästa sommar raggen får man ju med enbart hjälm :D

naked-old-man-rides-motorcycle.jpg
 
Lindstrandsbrallor och skyddjacka med random överdragströja/jacka beroende på värme. Brallorna har luftintag och en hoodie fläktar det igenom men det är inte fel att ha en undertröja med vindtät front ändå, man brukar ju sällan vara hemma förrän det kvällas.

Jag prexis som flera har åxå lagt mig ett par gånger och tummar INTE på skydden!
 
...och varsegod för sjukhusräkningen, men den betalar jag gärna en del på för en MC broder! :D:tummenupp

Det är lugnt, jag sydde, bandagerade och eldade (Rambo 3 - Storverk!) ihop mig själv på den tiden. Så ingen betalde min sjukvård då. :D

Jag är som sagt ett språkrör av "den fria viljan" men har man hylvat ner sig till midjan av misstag i en MC-olycka för man tyckte shorts och tischa var ballt ska man betala "kalaset" själv.

Precis som att man ska betala med ett nackskott om man kör ihjäl folk pga idiotkörning i tätort, där man vet att risken är bra mycket större.
 
Som året runt cyklist och nybliven hojåkare har jag det gett mig en tankeställare på riktigt vad som är farligt egentligen och på hojen känner jag mig mycket säkrare än på cykel eller promenad inom tätort speciellt. :näsblod

Därav kan jag ta vanliga kläder, hjälm och ryggplatta inom tätorten men annars är det full utrustning som gäller och det pga bekvämligheten i första hand, inte säkerheten. :rolleyes:
 
helt ställ (tyg har jag) och rubbet..knappt att jag vågar ens flytt på hojen i garaget utan att tycka det känns fel utan att ha på sig hel mundering....

vet däremot en som kör på sommaren i linne, shorts och träskor..jo han har klotat ordentligt men inte lärt sig ändå (verkar det som) och han har haft mc-kort i över 25år...
 
Jag köpte ett par kevlarjeans och en skyddsjacka (såndär typ crossjackig sak, med inbyggt fullständigt ryggskydd och bröstskydd och njurbälte) i förra veckan,

Så jag ska iaf fortsätta att köra så när det är varmt, var ingen nämnvärd skillnad i värme gentemot att bara köra i tshirt, och en jävla massa mer skydd. Tom mer än i min skinnjacka. Ja, förutom att om man landar så man kanar på insidan av armarna eller sidan av bålen lär man bli skinnflådd.

Funkar det mot värme?

Tycker det borde bli varmt med all inbakad läder i jeansen.

Men vore najs om det funka.
 
Vet inte om jag skrivit det innan i denna tråden men skriver det igen iaf:

Vad är det ni upplever så jäkla varmt? Visst, tiden det tar att kränga på sig ställ, plocka ut hoj och sen ta på sig hjälm och handskar är jobbigt i högsommarvärme.
Men rätt snart är man ju uppe i fart. På en 70+-väg har jag aldrig upplevt svensk sommar som olidligt varm. Då är jag en sådan som hatar värme, svettas väldigt lätt och knuffar min fru ur sängen om hom kommer i kroppskontakt med mig under natten. :D

Finns ju rätt enkla sätt att undvika värmeslag:

-Kör inte i stan. Lämna det är posörer och krom-folk.

-Stanna aldrig i solen, skuggan är din vän.

- Köp perforerat skinnställ. Står MotoGP/superbikesnubbarna ut med det i toktempo en stekhet dag i Spanien/Italien så gör vi.
 
Det är bara varmt när man sitter ner. Fläktar kungligt när man kör och att ha röven kvar vid en eventuellt avåkning är värt mer än torra bollar.
 
Jag pratade med ett par mc-poliser förra sommaren och de hade grymma nätbrynjor på överkroppen med inbyggda skydd för axlar, rygg och armbågar (och bröstet tror jag, men är lite osäker).
Ovanpå det drog de bara på ett tunt skal med polisloggor.

Vi skulle alltså kunna ha en sån brynja med en tshirt eller långärmad linneskjorta och vara väl skyddade.

jag frågade vad brynjan kostade: drygt 3000kr :D
 
Jag pratade med ett par mc-poliser förra sommaren och de hade grymma nätbrynjor på överkroppen med inbyggda skydd för axlar, rygg och armbågar (och bröstet tror jag, men är lite osäker).
Ovanpå det drog de bara på ett tunt skal med polisloggor.

Vi skulle alltså kunna ha en sån brynja med en tshirt eller långärmad linneskjorta och vara väl skyddade.

jag frågade vad brynjan kostade: drygt 3000kr :D

"Brynjan" borde ju vara en vanlig skyddsjacka/crossjacka. Jag använder sådan under mitt tygställ då skydden sitter bättre än de inbyggda. Får tyvärr inte in det under skinnstället annars hade jag haft det där med. Många kör ju med dessa med en vanlig tröja över, dock har jag lite osäker på nötningsmotståndet i den kombinationen.

3000:- är ju inte mycket när det ger ryggskydd, bröstskydd och axel/armbågsskydd i ett.
 
Hur bra är egentligen en sån "cross väst" som man kan ha under tröjor? Jag börjar också bli ganska trött på stället när jag kör rundor i stan. Annars har jag alltid fullt ställ. Finns inte så mycket att diskutera egentligen. Det säger sig själv att det är säkrare!
 
Nyheter
Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Back
Top