Victor
Shake that ass!
Jag vill ha schampoo mot fett hår, finns det?
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Naglar måhända är döda celler, men hår är i alldra högsta grad levande.
Hårstrået består av 3 lager, yttre fjällskicktet, innre fjällskicktet och "roten"(kärnan i hårstrået). (Ska ta reda på det orginal namnet om ni vill men hittar inte boken just nu.)
Roten hämtar näring från resterande kroppen vilket gör att ett hår kan se antingen "friskt/välmående" ut eller "slitet och skirt" Äter man fel så syns det oftast direkt på håret, och äter man riktigt och alla de vitaminer osv som kroppen behöver så är håret i betydligt bättre skick..
Samma som när en kvinna väntar barn, Håret blir oftast tjockare och fylligare än det va innan hon väntade barnet, just för att man oftast äter mer och lite mer varierat. Kroppen får det den behöver + lite hormoner. Sedan när ungen är född tappar kvinnan i regel mycket av håret, men kvaliteén på håret som blir kvar är oftas i betydligt bättre skick än det va 9 månader tidigare.
.
Men kliniska tester visar ju att det inte är som du skriver. Ofta har de billigare produkterna minst lika bra eller bättre effekt än de dyra.rent gennerellt tror jag att man ska passa sig för att tro att Ica/coop mm är likvärdiga de som faktiskt är speciellicerade på just ämnet hudvård så som Qlinice, lancomé, Dermalogica mfl.
Shampoo är inte samma i Lóreal Professional´s flaskor som i Deras billigare "fruktis Garnier"
I de produkter du köper "billigt" på coop/ica mm, är merparten i flaskan bestående av just vatten, sen är det säkert bra rengörande ämnen i dem, men de innehåller även negativa siliconer för att göra håret glansigt och smidigt mm. Dessa lägger sig utanpå hårstrået och har altså ingen djupgående verkan och gör i själva verket hårstrået skirare än det va innan genom att "kväva" det.
Att köpa niveas fuktighetskräm fungerar för vissa, inte för andra. inte bara beroende på vad för hudtyp man har, utan även beroende på vad kroppen utsätts för, kostvanor, vätska mm.
Att testa sig fram är alls ingen dum ide men man kanske ska börja med märken som ligger i en "mellan" prisklass och inte börja med de billigaste.
Sen ska man kanske tänka lite på vad "grund idén" med produkten är. För oss damer finns det tillexempel serier i just Lancomé där sminket sitter svinbra, men man behöver ha starkare produkter för att få bort dem sen på kvällen, Därav är inte deras ansiktstvätt av samma Ph som huden, vilket gör att det lätt torkar ut huden mer än nödvändigt.
Så köper ni nånting så kolla upp hela serien.
Det bästa är egentligen att köpa i hälsokost affärerna, apoteket duger, men deras produkter är inte alltid helt "naturligt" framställda. Det är hälsokostens vilket gör att deras produkter kan tas upp av huden till 100% och inget hamnar som ett "smutsigt" eller "tätande" lager på ytan som ofta andra billiga märken gör ex. nivea, LC300 mfl...
Tjejen hon smörjer sig ju med 5 olika krämer typ medans tex min syster inte är uttorkad på hud trots att hon inte använder några krämer. Tror ni inte att kroppen fixar sånt själv?
Jag kan smörja ansiktet om jag är väldigt torr om man varit på sjön eller liknade men annars tror jag det bara är negativt.
Snälla låt någon ha samma teorier som mig så jag kan vinna över tjejen![]()
Tjejen hon smörjer sig ju med 5 olika krämer typ medans tex min syster inte är uttorkad på hud trots att hon inte använder några krämer. Tror ni inte att kroppen fixar sånt själv?
Jag kan smörja ansiktet om jag är väldigt torr om man varit på sjön eller liknade men annars tror jag det bara är negativt.
Snälla låt någon ha samma teorier som mig så jag kan vinna över tjejen![]()
Har just handlat Lancôme-grejer för 700 kr på NK.
![]()
Tjejen hon smörjer sig ju med 5 olika krämer typ medans tex min syster inte är uttorkad på hud trots att hon inte använder några krämer. Tror ni inte att kroppen fixar sånt själv?
Jag kan smörja ansiktet om jag är väldigt torr om man varit på sjön eller liknade men annars tror jag det bara är negativt.
Snälla låt någon ha samma teorier som mig så jag kan vinna över tjejen![]()
Jag är övertygad om att det är som du säger. Jag använder lypsyl tex men om jag inte gjorde det så skulle jag iaf inte ha torra läppar, när de har återhämtat sig vill säga. Tjejen är likadan som din, smörjer sig både här och där och säger att det är så jävla bra. Om hon gav fan i det så skulle kroppens egna fett ta hand om det på ett säkerligen mycket bättre sätt.
Som sagt så använder jag hudcreme ibland när jag har rakat mig då man tar bort mycket av hudens fettlager och det känns obehagligt ett tag.
Man får spara lite och ge henne sin dagliga proteinmilkshake på kvällen också![aliG]Det bästa är väl om cheyerna får ansiktskrämen dagligen färskpressad direkct ut tuben..[/aliG]![]()
Läste högt för henne men hon säger att du och jag inte fattar vad vi snackar om![]()
Vi står på samma sida!
Vad är det för fel på tvål, schampo, deo, rakvatten och tandkräm?
Hur galen jag än gör mig så kommer jag inte på mer??
........
Förresten, jag kom på ett par till, grovrengöring och solkräm... men solkrämen används naturligtvis inte förrän man har bränt sig ordentligt.
![]() |
Tierp Arena värd för EM i Dragracing
Den 7–10 augusti 2025 förva... |
120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla
Screenshot Den 16–17 aug... |
|
En vecka kvar!
Nu är det exakt en vecka kv... |
|
![]() |
Farligt vilseledande alkomätare på marknaden
Ett stort oberoende test ut... |
![]() |
Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey
För att fira den trefaldige... |
![]() |
Vi provkör Indian Sport Chief RT
I Allt om MC nummer 8 som k... |
Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma
När en hojfirma i Tombolo i... |
|
Äldre än en gentleman
Vi har fotograferat en 100 ... |
|
![]() |
MV Agusta återgår till 100% eget ägande
MV Agusta Motor S.p.A. till... |
![]() |
MV Agusta åter självständigt
MV Agusta Motor S.p.A. till... |