Haha, bästa jag läst på hela dagen!...hämtat Farstapolisen som sedan kunnat ta dem på bar gärning och förhoppningsvis hade de försökt fly och då hade polisen kunnat skjuta varningsskott i huvudet på dom.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Haha, bästa jag läst på hela dagen!...hämtat Farstapolisen som sedan kunnat ta dem på bar gärning och förhoppningsvis hade de försökt fly och då hade polisen kunnat skjuta varningsskott i huvudet på dom.
Åkte för att träna och tänka på nått annat och då hade polisen ringt! Hojen stod på Farstavägen 91. Så jag brände fort som fan dit med bilen så att den inte skulle försvinna igen! Gubben som hade tipsat polisen kom ut och sa att det brukade komma lite olika hojar dit emellanåt, som ofta var stulna. Så han brukade ringa in det varje gång det kom en ny hoj...![]()
När jag och syrran sitter i bilen och väntar på bärgningsbilen så stannar en volvo nere på vändplanen nedanför huset. Två "coola" killar kliver ur och går upp till hojen, dom pekar och snackar men när dom ser att vi sitter och apglor på dom, börjar dom vissla och peta i gruset för att sen åka därifrån. Att poängtera är att det är omöjligt att se hojen om man inte går upp till huset. Så dom måste ju ha vetat att den stod där. Tog regnr på bilen och ringde in de till snuten. Vet inte om dom gör nått, men man kan ju hoppas...
Antingen har dom lagt den körande eller tappat den ordentligt i marken för vänstra sidan var det sprickor i alla kåporna och kåpstaget var böjt.
Har helförsäkrad så jag hoppas att jag kan få ut nått där... Nu står den på hela hojen och vilar sig lite
Skönt att den är hemma igen iaf!![]()
Tack alla som har varit så snälla!
Ni skulle inte ha stirrat på dom utan låtit dom få göra bort sig istället (lät att säga efteråt kanske), typ satt sig på hojen, startat den etc medans en av er hämtat Farstapolisen som sedan kunnat ta dem på bar gärning och förhoppningsvis hade de försökt fly och då hade polisen kunnat skjuta varningsskott i huvudet på dom.
Men va i hel***eTrodde knappt det va sant,att den blivit stulen....tur ändå att den kom tillrätta igen.
VI vet ju, att den inte skulle bli lätt å kränga nånstans....men det visste tydligen inte dem![]()
Det är på både gott o ont,att ha en speciell hoj![]()
Hoppas ändå,att du kommer på tjejdagen...om det inte blev alltför mycket skador på hojen.
//Lillan
)
Tog regnr på bilen


En röd R6 blev stulen på Söder (Erstagatan) samma natt. Enligt polisen har ett flertal hojar blivit stulna i området under den senaste tiden.
Min förra mc blev stulen på gatan. Den hittades oxå i Farsta och hade blivit ommålad med vanlig vit målarfärg. Tjuven/tjyvarna hade bemödat sig med att byta tändlås. Varför detta besvär när både framlykta och registreringsskylt var spraymålade svart.

Säg till försäkringsbolaget att dom stal bak-kåpan som fattas![]()

|
|
EU:s fartgräns för MC stoppad
SMC, FIM och FEMA har lycka... |
|
|
Femte generationen Monster är här
Legendariska Ducati Monster... |
|
|
Påvens BMW R18 utauktionerad
Den 3 september 2025, under... |
|
|
GGN 2025, värsta hittills !
Conny Bohlin, VD för Nordic... |
|
|
Bildsvep – GGN 2025
På plats i depån på årets G... |
|
|
Wunderlich vindavvisande väskor
Pressrelease om nyhet från ... |
|
|
GGN Shakedown – Stark Varg EX!
MysEnduro i Laxå I sönda... |
|
|
Bike nr 10 lämnad till tryck!
Nästa nummer av Bike är som... |
|
|
Missa inte Katalogen 2026!
Stora Motorcykel... |
|
|
Flera stora stjärnor till 2025 års Gotland Grand National!
David Knight, Ducati Åre... |