Honda vfr 400 STULEN på söder 18/7

...hämtat Farstapolisen som sedan kunnat ta dem på bar gärning och förhoppningsvis hade de försökt fly och då hade polisen kunnat skjuta varningsskott i huvudet på dom.
Haha, bästa jag läst på hela dagen! :D Ja och förstås att en rättmätig ägare fick tillbaka sin ägodel i nästan fullgott skick. :tummenupp
 
Åkte för att träna och tänka på nått annat och då hade polisen ringt! Hojen stod på Farstavägen 91. Så jag brände fort som fan dit med bilen så att den inte skulle försvinna igen! Gubben som hade tipsat polisen kom ut och sa att det brukade komma lite olika hojar dit emellanåt, som ofta var stulna. Så han brukade ringa in det varje gång det kom en ny hoj...:confused:

När jag och syrran sitter i bilen och väntar på bärgningsbilen så stannar en volvo nere på vändplanen nedanför huset. Två "coola" killar kliver ur och går upp till hojen, dom pekar och snackar men när dom ser att vi sitter och apglor på dom, börjar dom vissla och peta i gruset för att sen åka därifrån. Att poängtera är att det är omöjligt att se hojen om man inte går upp till huset. Så dom måste ju ha vetat att den stod där. Tog regnr på bilen och ringde in de till snuten. Vet inte om dom gör nått, men man kan ju hoppas...

Antingen har dom lagt den körande eller tappat den ordentligt i marken för vänstra sidan var det sprickor i alla kåporna och kåpstaget var böjt.
Har helförsäkrad så jag hoppas att jag kan få ut nått där... Nu står den på hela hojen och vilar sig lite :)

Skönt att den är hemma igen iaf! :)
Tack alla som har varit så snälla!

Hmm, några polare fick sina stulna, dom tog hojarna på släp utan att spänna fast dom så dom skadades, men dom fick ut de på försäkringen.. :tummenupp

Om det inte hände rmer med polisen o regnummret så lägg upp det här så letar man rätt på bilen o snor den... :D

Skönt för dig att du hittade den.. Riktigt cool hoj!!!!
 
Last edited:
Men va i hel***e :mad: Trodde knappt det va sant,att den blivit stulen....tur ändå att den kom tillrätta igen.
VI vet ju, att den inte skulle bli lätt å kränga nånstans....men det visste tydligen inte dem :rolleyes:

Det är på både gott o ont,att ha en speciell hoj :tummenupp

Hoppas ändå,att du kommer på tjejdagen :confused: ...om det inte blev alltför mycket skador på hojen.

//Lillan
 
En röd R6 blev stulen på Söder (Erstagatan) samma natt. Enligt polisen har ett flertal hojar blivit stulna i området under den senaste tiden.

Min förra mc blev stulen på gatan. Den hittades oxå i Farsta och hade blivit ommålad med vanlig vit målarfärg. Tjuven/tjyvarna hade bemödat sig med att byta tändlås. Varför detta besvär när både framlykta och registreringsskylt var spraymålade svart.
 
Ni skulle inte ha stirrat på dom utan låtit dom få göra bort sig istället (lät att säga efteråt kanske), typ satt sig på hojen, startat den etc medans en av er hämtat Farstapolisen som sedan kunnat ta dem på bar gärning och förhoppningsvis hade de försökt fly och då hade polisen kunnat skjuta varningsskott i huvudet på dom.

Mjo... När dom gick förbi oss ner till sin bil igen så sa dom nått i stil med "Jaha så här sitter ni och hänger"... man skulle ju nappat och frågat om det var hans, otroligt snygga:rolleyes:, hoj. Hade han börjat skryta hade du ju inte vart något snack om vad dom gjorde där, men man kan alltid va efter klok!

Angående den försvunna kåpan så sa jag när jag polisanmälde hojen att den redan fattades. Orkar inte hålla på och fuffa, man kommer aldrig ihåg vad man sagt plus så kommer det fram så småningom iaf. Jag hoppas dom tänker laga dom kåporna som faktiskt gick sönder nu. Tydligen, vilket jag inte märkte, så var bakramen sne okså :confused: , så jag hoppas det inte är nått som inte går att rätta till. Det är ju minst halva säsongen kvar :)
och självklart kommer jag nästa barkarby onsdag! :tummenupp

Men va i hel***e :mad: Trodde knappt det va sant,att den blivit stulen....tur ändå att den kom tillrätta igen.
VI vet ju, att den inte skulle bli lätt å kränga nånstans....men det visste tydligen inte dem :rolleyes:

Det är på både gott o ont,att ha en speciell hoj :tummenupp

Hoppas ändå,att du kommer på tjejdagen :confused: ...om det inte blev alltför mycket skador på hojen.

//Lillan

Äh hade dom tagit den hade jag ju bara lånat din ;)
(lätt och vara kaxig nu när den är hemma igen :gnissla )
Så den 3e är fortfarande bokat! Nu när alla kåprona redan är trasiga så gör det ju inget om jag kraschar :näsblod
 
Last edited:
Nu är jag lite sen, men grymt tråkigt att bli av med en sån klenod.
Blir så arg.



ÄDIT: Såg att du fått tillbaka den. Mycket skönt att höra.
 
Last edited:
En röd R6 blev stulen på Söder (Erstagatan) samma natt. Enligt polisen har ett flertal hojar blivit stulna i området under den senaste tiden.

Min förra mc blev stulen på gatan. Den hittades oxå i Farsta och hade blivit ommålad med vanlig vit målarfärg. Tjuven/tjyvarna hade bemödat sig med att byta tändlås. Varför detta besvär när både framlykta och registreringsskylt var spraymålade svart.


Jag fick en hoj sutlen också som hittades i farsta.

Bara bovar och banditer i Farsta helt enkelt :tungan
 
Nyheter
Michael Schumachers Honda Fireblade såld på auktion

Michael Schumachers Honda F...

Dags för Mälaren runt 2025 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti 202...

Retrohoj från Honda presenterad på Suzuka

Under 46:e Coca Cola 8-timm...

Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Back
Top