Honda Fireblade SP 2024

Radfyran är alltid trevligt om man är uppväxt med såna 😀insugsljudet med hissade trottlar är 👌
 
Rent tekniskt har ju t.ex. R1 också en radfyra, men med förskjutna vevtappar (crossplane, typ amerikansk V8) och annan ljudprofil.

180-graders radfyra (flatplane, raka tyska sexor och italienska multicylindermotorer) är, som flera redan varit inne på, något av det mest ståpälsframkallande som finns. Synd bara på det tysta avgassystemet. Det aggressiva Insugsljudet kompenserade till viss del. :)
 
Sådant här kan diskuteras till döddagar. 😁 Vilket ljud man föredrar beror antagligen på vad de coola grabbarna körde omkring med under ens formativa år. Ylande radfyra med 4-1 Väsnas&Hörs genom sommarnatten? Check!

Personligen har jag mycket svårt för asymmetriska motorljud. Pulserna måste ligga jämnt fördelade över hela arbetscykeln. Med 90-gradersvevar, crossplane och liknande låter det som om man helt enkelt bara har fel på tändsystemet och att motorn aldrig tillåts riktigt sjunga ut. Djupt otillfredsställande.
 
Min aversion mot raka fyror kommer från startplattan på Tullinge Raceway där det varvades med öppna pipor utan att det accade märkbart. Det var en fröjd när Hayabusa kom och gick lika fort, men tyst.
 
Nyheter
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Back
Top