Honda crm Arrow

jag har kört med 148 munstycke i säkert 600 mil nu funkar bra. körde med 150 ett tag men då blev effektsvackan (mellan mellanregistret och hög) så tydlig. sen fick den tendens att blödra i effektsvackan med 150 munstycke.

angående ljudet så tycker jag det låter perfekt inte för lite och inte för mycket.

btw jag köpte en ny sido kåpa till luftburken, då va det en tjock gummi matta limmad på insidan, den hindrar luftflödet in i luftburken och dämpar ljudet, så väck med den om den inte redan försvunnit!!!
 
ok.. Men du bytte alltså från 142 till 148

men fan.. Är det inte farligt att ta bort den gummi plattan där vid luftburken? eller det är bara bättre kanske
 
Last edited:
Alltså jag har en fråga till.. När jag tog på systemet. så passade inte systemet in så att man kunde fästa det med 2 skruvar på sidan av hojen! ser det ut så på er/din också. om ni har fixat de.. säg hur i så fall. Jag vet ju att man kan sätta några metall btickor i mellan me hål i. men det kanske ser rolit ut.. :7peta
 
du kanske har inte har tryckt in röret tillräkligt i fästet vid cylindern eller så ska allt vridas en aning... kommer ihåg att det tog en stund innan det satt rätt
 
Nyheter
Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Nya Chief Vintage Sturgis

I samband med 86:e Sturgis ...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Shelby Turner, klar för GGN

Pressmeddelande 2026-08-05F...

Premiär för Östgöta Dundret

Under 1940 talet var Finspå...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Back
Top