Honda CR bekymmer

Blip

Dum spiro, spero
Gick med
14 Apr 2003
Ort
Norrköping
Hoj
Blårykande crossmoppe
Efter kolvbyte kördes hojen i KM 40 minuter i två 20 minuters intervall, sedan tappade hojen effekt och började ryka lite från vattenpumpen. Dvs det regnade ute och det dunstade bort mer än från övriga ställen på motorn vid vattenpumphuset. Kan det hänga ihop med att de har missat att lufta pumpen eller kan lagren i pumpen ha gått?

Vi plockade bort slangen från pumpen och gav den ett par kickar och då kommer det vatten så någon funktion finns det i pumpen. Detta gjordes efter att luftningsskruven på vattenpumpen öppnats och skruvats tillbaka.

Hojen är en Honda CR 125

Mvh Blip
 
Inte ska man väl behöva lufta pumpen när man häller i nytt vatten? Jag gjorde inte det på min CR och det funkade fint.
 
Okay trodde inte heller det från början men sen tänkte jag att det kanske var så ändå när problemen började visa sig.

Ny kolv och tävling i lugnt tempo. Det borde inte vara några problem och hojen hade inte nypt men ändå tappade den effekt.

Skit också då kanske man måste börja riva den på måfå.


cRoC skrev:
Inte ska man väl behöva lufta pumpen när man häller i nytt vatten? Jag gjorde inte det på min CR och det funkade fint.
 
Nyheter
Di Giannantonio tillbaka som vinnare!

Fabio Di Giannantonio är fö...

The Distinguished Gentlemans’s Ride – Körs i morgon!

Den 17 maj är det åter dags...

GOTLAND GRAND NATIONAL OCH AFTONBLADET SÄNDER 12 TIMMAR LIVE FRÅN ÅRETS TÄVLING!

Foto: Karin Tornblom Pre...

Allt om MC på Rapidos öppet hus!

Kom och hälsa på Rapido MCK...

Bike på Rapidos öppet hus!

Kom och hälsa på Rapido MCK...

Stabilt läge på Gotland Ring!

Den trista dispyten om ägan...

Anpassad service för Ducati Desmo 450 MX

Ducati lanserar serviceinte...

Oro för batteriet

Batteriet oroar mest – men ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Back
Top