Honda CBR 1000/600 RR-Tråden

  • Thread starter Thread starter MC Doktorn
  • Start date Start date
Gomez skrev:
2195269 undefined Tjäna alla! Är ny på denna sajten. Kul med ett inlägg avseende Hondas fina CBR-serie. Själv kör jag sen i höstas en CBR 1000RR -05, som jag köpte ny. Ville ha Hondas kvalitet och goda vägegenskaper före rena banegenskaper. Något jag inte ångrar! Körde första passet på bana i måndags; Kinnekulle i SMC:s regi. Något jag kan rekommendera starkt!!! Bra utbildning och en aha-upplevelse i hur att utnyttja cykelns resurser på bästa sätt. Nu svävar jag på moln och vill bara på bana igen! Det var också kul att träffa flera "gubbar" (+45) som körde sporthoj. Trodde nästan att jag var själv, för i Karlskrona är det bara "blyslädar" som gäller för mitt åldersklientel.

Är det någon i sydöstra regionen som vill köra till en träff eller bandag med en glad och trevlig "sporthojsgubbe" så är det bara att höra av sig!
Livet är en fest!!!
:banana
Så det var du som körde den andra 1000rr. Snygg cykel! :tummenupp
Jag satt på den rödsvarta...
 
Iceman1975 skrev:
2198818 Väldigt stort mellanrum.. :va
Skulle sitta högra upp..
det är igentligen inte justerbart.. men jag skall borra nytt hål i klammern som håller fast ljuddämparen och höja upp den,ville bara kolla så att den inte blev för varm först(går att sätta handen på den lätt efter man har kört den riktigt varm).
kollade runt lite och det verkar vara många som har höjt upp den,speciellt dom som har kolfiber som inte blir lika varmt som tex rostfritt.
 
DwD skrev:
2198985 det är igentligen inte justerbart.. men jag skall borra nytt hål i klammern som håller fast ljuddämparen och höja upp den,ville bara kolla så att den inte blev för varm först(går att sätta handen på den lätt efter man har kört den riktigt varm).
kollade runt lite och det verkar vara många som har höjt upp den,speciellt dom som har kolfiber som inte blir lika varmt som tex rostfritt.

Jo.. Varmt blir det..Men nån smältrisk har jag inte märkt på min..
 

Bifogat

  • Honda 060409 012ddd.JPG
    Honda 060409 012ddd.JPG
    97.2 KB · Visningar: 207
Iceman1975 skrev:
2199103 Jo.. Varmt blir det..Men nån smältrisk har jag inte märkt på min..
Nej det verkar vara lungt.. skall flytta upp den så fort jag får tid,hörde att det var en pain in the ass och borra nytt hål i klammerfästet(hård metall). :3freak
 
Iceman1975 skrev:
2199103 Jo.. Varmt blir det..Men nån smältrisk har jag inte märkt på min..
Inte jag heller. Däremot ingick det ett stort alu-folie-klistermärke som sattes runt omkring som värme skydd på plaste under.

/N
 
isse skrev:
2200051 Inte jag heller. Däremot ingick det ett stort alu-folie-klistermärke som sattes runt omkring som värme skydd på plaste under.

/N
japp.. det var lite kul att sätta dit.. undra om det är svårt att få bort :tomten

ps till er som skall byta. se till att lossa värmeskölden på alla ställen för att få loss orginalavgassystemet,vet inte om det gäller på 03-04,men på 05-06 så var det ett måste för att få loss skiten.
 
@ Iceman1975

Var har du hittat din reg-skyltshållare???
 
drevning

vad sitter det för drev på en orginal 1000rr-04 fram-bak?någon som vet?
 
klotat

tjena jag råkade köra ut på en åker med min fireblade-04 å den snurrade i luften lite också :huvet . så nu e jag i behov av en jävla massa delar.
bla. all plast, bakram, broms handtag, fotpinne fäste höger, lampor å blinkers å allt möjligt skit. så om det e nån som har nånting som ska säljas så hör gärna av er :Bugar
 
vtrwalle skrev:
2213289 tjena jag råkade köra ut på en åker med min fireblade-04 å den snurrade i luften lite också :huvet . så nu e jag i behov av en jävla massa delar.
bla. all plast, bakram, broms handtag, fotpinne fäste höger, lampor å blinkers å allt möjligt skit. så om det e nån som har nånting som ska säljas så hör gärna av er :Bugar


Trist värre vad för modell har du ? Har sett lite annonser på 600rr delar
 
CBR600RR sökes fortfarande

Hallo,
nån därute som har en CBR600RR till salu?
Jag efterlyste en sån för ca 2 veckor sedan, och 4 "märkliga" säljare senare står jag fortfarande utan hoj.

Så om det finns nån som har en 03-05:a och som VERKLIGEN vill sälja (och inte bara kolla vad denna kan få för sin hoj) så hör av er! Annonsen finns i min signatur här nedan.
Vill inte behöva byta från Honda nu :(
 
t.FOGGY skrev:
2207934 vad sitter det för drev på en orginal 1000rr-04 fram-bak?någon som vet?

16-40 ska det nog sitta STD. Gick upp till 42T bak å den går in i regulatorn på 6:an. Provade iofs inte innan drevningen... :3freak
 
Last edited:
Gottis skrev:
2221206 Vad är det för längd på kedjan 520

112 orginal med 16/42 std utväxling, kommer du träna nått i den närmsta framtiden?

RuffRyder skrev:
2221157 Hallo,
nån därute som har en CBR600RR till salu?
Jag efterlyste en sån för ca 2 veckor sedan, och 4 "märkliga" säljare senare står jag fortfarande utan hoj.

Så om det finns nån som har en 03-05:a och som VERKLIGEN vill sälja (och inte bara kolla vad denna kan få för sin hoj) så hör av er! Annonsen finns i min signatur här nedan.
Vill inte behöva byta från Honda nu :(

Vad hände dåra säljer dom inte till rätt pris lr vägrar som pruta?
 
Nyheter
Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Back
Top