Honda cb1000r -11 pcv montering/mappning

donsimp

Ny medlem
Gick med
29 Jun 2015
Ort
Luleå
Hoj
Honda CB1000r
HONDA CB1000R -11

Håller på montera ett PCV. Har då alltså tagit bort katalysatorn samt att det sitter ett lazer slipon (slip-on)
Själva dragning av kablar och dylikt funkade bra. Kom dock till sista punkten ANG
O2 Eliminator. Hade helt missat den.. Så jag sitter och håller på googla ihjäl mig. :huvet

Till min fråga då.

Kan jag fortsätta mappning med lamdasonden ikopplad ? Eller ska jag koppla ur den?
Eller helt enkelt vänta tills jag skaffat mig en Eliminerare?

Själva mappningen då. Är det lika enkelt som det påstås vara. Man ladda ner en färdig mapp från powercommander och laddar in den eller hur går det till?
 
Ja man kan ladda ner en färdig mapp till sin cykel men dessa är sällan särskilt mycket bättre än standard. För bästa mapp måste cykeln köras i bänk med bredbandslambda.

Om din cykel går utan eliminerare eller ej vet jag inte finns båda varianterna. Kolla på powercommanders hemsida vad de säger till din cykel.
 
Ja man kan ladda ner en färdig mapp till sin cykel men dessa är sällan särskilt mycket bättre än standard. För bästa mapp måste cykeln köras i bänk med bredbandslambda.

Om din cykel går utan eliminerare eller ej vet jag inte finns båda varianterna. Kolla på powercommanders hemsida vad de säger till din cykel.
O2 sensorn ska bort oavsett på cb1000r. Den är bara aktiv till 2500rpm pga avgasgaskrav. Det följer med en o2 eliminatormed pcvn. Om du inte fått den så finns dom på eBay osv. Är bara en bygling i kontaktform :)
 
Nyheter
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Back
Top