Hojtransport

fnfrck666

Medlem
Gick med
19 Aug 2019
Ort
Stockholm
Hoj
'94 Suzuki Savage
Jag är inne på att köpa en hoj som befinner sig sisådär 50 mil bort. Hur går man bäst tillväga med att transportera den? Ja, man kan ju såklart köra den hem men det är ingen jättestor hoj så jag tror inte att de 50 milen på motorväg blir så roliga, och jag har inte möjlighet tidsmässigt att ta den långa vägen hem.

Har någon erfarenhet av att transportera en hoj? Om man skulle frakta den, hur gör man det bäst? Erfarenheter av fraktbolag? Eller bara allmänna tips kring saken.

Råkar någon ha en skåpbil att låna/hyra ut så vore ju det också uppskattat!
 
Hyra en skåpbil på macken kostar väl typ en tusing för en dag. Är inte det enkelt nog? Komplettera med spännband från biltema för typ 200 pix.
 
Hyra en skåpbil på macken kostar väl typ en tusing för en dag. Är inte det enkelt nog? Komplettera med spännband från biltema för typ 200 pix.

Exakt så! Till det: passa på att fråga på macken om de har spännband att låna ut mot kvittens, vissa har det andra ej.
 
Lite av en kostnadsfråga och bekvämlighet. Inte för att jag har all världens stålar men jag är så förbenat lat så hade pröjsat någon köra den hem till mig istället för att kånka 100 mil ToR i en bil.
 
Berätta var du bor, nu på våren går det ju tomma bilar med hojar åt andra överallt...
 
Hojen ska till Sthlm? Norr eller söderifrån? Finns nog gott om folk i trakterna med racebussar som står. Jag inräknad, men då behöver man veta mellan vilka orter.

Skickat från min G8441 via Tapatalk
 
Antingen hyr man släp eller skåpbil om man inte vill köra själv.
Både släp och skåpbil går utmärkt. Är du inte van vid maratonkörningar kan 100 mil i förarsätet vara lite mördande så ha gott om tid, och om du kan ta med en polare att snacka skit med på vägen. :hihi
 
Det här är det näst roligaste alternativet efter att själv köra hojen. Verifierat stabil på Lundastrippen till 200 km/h.
lazzat5-p9210016.jpg
 
Nyheter
Seriösa mc-kläder till bra pris

Raven Moravia TX Air+: Seri...

Márquez obeveklig i Misano

Misano gav Márquez hans fem...

Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Back
Top