Hojresor 2024?

Nån som har tips på bra hotell mellan typ Uppsala och Stockholm, gärna där man slipper oroa sig för gängkaos
 
Vet inte hur centralt eller nära Sthlm du vill vara, men sist sov vi på Comfort Hotel Solna.
Lugnt och fint, hyfsat nära till T-banan, och prisvärt.
Tack för tipset. Vi har tänkt åka på Mälaren runt, så jag vill att hojarna ska stå hyfsat ifred. Och jag vill slippa vakna av att hela kvarteret är bombat eller sönderskjutet, sen är det en fördel om det är norr om Stockholm så man har lite försprång när man ska hem på söndag.
 
Radisson Arlanda.
Rätt OK och inte jättedyrt.
Enda nackdelen är att det kan vara lite störande spring och så flyget såklart, men flyget hörs i Solna, Sollentuna, Sigtuna med omnejder också.
 
Alla boende i Sigtuna var uppbokade.
comfort i Solna, hade dem p garage?
 
Quality Hotel XPO Arlanda hade garage under hotellet. Tror inte de brukar spränga i närheten.

”…möjlighet att parkera i vårt garage mot en avgift på 145 SEK per dygn…”
 
Nix, inget garage.
Men det kändes jättelugnt där.
Fina smågator med flera mindre matställen och pub:ar.
Så jag kände mig inte alls orolig.
Okej. Det hotellet var tyvärr också fullt. Så nu blev det Elite i Uppsala. Ska ju vara en stor bilträff i Uppsala så det passar utmärkt att vara där på lördag kväll, då det brukar bli en stor cruising.
 
Kan rekommendera Elite hotell Academia i Uppsala. Sjyssta rum, bra läge mitt i stan typ. Parkeringsgarage under hotellet med garageporten typ 10 meter från entrén.
kanske aningen dyrt om man vill bo på budget.
 
Hallå alla kloka människor på SH! (hallå på er andra också… 😊 )
Nu önskar jag goda råd input och kommentarer på min kommande (september 2024) europaresa till söder om alperna och hem igen. Så här går mina tankegångar:

* Startskottet går i Kiel. Det finns andra färjor och vägar söderöver, men jag har beslutat att det blir Stena Line till Kiel. Då rullar man av färjan i Tyskland kl. 9.15 på morgonen, med full tank och mätt efter Stenas frukostbuffé. Efter Kiel siktar jag mot Frankrike och Vogeserna, men inte på autobahn utan jag har bett mitt ruttplaneringsverktyg (MyRouteApp)att ge mig en rutt utan motorvägar.

* På vissa ställen har jag ändrat i verktygets föreslagna rutt. T ex att undvika trafiktunga Hamburg och tunneln under Elbe, och istället ta färjan länge västerut vid Glückstadt. Det har sagts mig att detta är en mycket trevligare upplevelse än motorvägstunneln Hamburg (tunneln är inte jättekul, jag har testat).

* Vidare har jag lagt några waypoints i vad som verkar var något mer höglänt och bort från det tunga Ruhr-/Kölnområdet med motorvägar och städer överallt. Istället petat in orter som Paderborn och försökt följa ”höglandet” norr om Wiesbaden förbi Kaiserslauten och in i Frankrike och norra delen av bergsområdet Vogeserna. Jag är inte särskilt påläst om Vogeserna men det lilla jag sett ser väldigt bra ut! 😊

* Nästa delmål är Savoie eller Savojen som man säger på svenska och jag kör öster om Genèvesjön en kort bit i Schweiz förbi Lausanne och Montreaux innan jag går in i Frankrike igen förbi Chamonix och Tignes och vidare in i Italien.

* Väl i Italien håller jag mig strax nedanför alpernas södra kant och siktar på Comosjön för givetvis måste jag besöka Bellagio och Guzzifabriken-/museet i Mandello de Lario. Härifrån är det inte jättelångt till Stelviopasset som såklart inte heller får missas.

* Efter Stelvio blir det en retur in i Schweiz där jag kommer att besöka goda vänner i Lugano ett par dagar. Vila upp mig, tvätta underkläder och dricka vin på altanen med utsikt över Luganosjön. Det får duga! 😊

* Sedan bär det hemåt. Schweiz är väldigt fint på många sätt men är snordyrt och jag reser på rätt tajt budget. Så jag korsar Schweiz mot nordväst och siktar in mig på Tyskland och kör Schwarzwald från söder till norr. Efter Schwarzwald är jag tillbaka i ”utmaningen Tyskland” på så vis att det ju bor en jäkla massa människor här och det är städer, stora vägar och byar överallt. Men jag försöker att hålla mig höglänt och (relativt) glesbefolkat och passar på att ta omvägen till Harz där jag vet att det är fin körning. Efter Harz är det plattmark, ganska raka vägar med gott om byar men det går att snirkla sig fram utan att ta Autobahn. Det är inte magisk körning, men heller inte katastrof. Jag har provat.

* Sista delen blir troligen Kielfärjan till Göteborg igen. Men det är inte hugget i sten. Vi får se den dagen jag kommer dit…

Allmänt:
Jag ser framför mig dagsetapper på 30-40 mil och att jag planerar från dag till dag. Rutten ovan är alltså inte huggen i sten utan mer ett tanketest, ”hinner jag med detta på drygt två veckor?”.

Övernattning är tänkt att ske på billiga hostel eller B&B, ingen tältning alltså, och jag ser framför mig att jag väljer målort varje eftermiddag med hjälp av Booking.com och leta efter billiga och bra ställen att övernatta.

Så alla kloka, tänker jag rätt? Har jag missat något viktigt? Några stora ”No-No” i rutten?

1725174563814.png
1725174611149.png
1725174665887.png
1725174714963.png
 
Vilken hoj tar du? Guzzin?
Jag har inget att invända, det verkar bli en kanontripp. Dricka vin och tvätta underkläder i Schweiz, bara en sån sak. 👍
Stelviopasset kan jag rekommendera. Gärna med ny bromsvätska.
Jag har inget emot Autobahn, ligger oftast runt 130-140. Det man missar i pittoreska byar kan man ta igen i Frankrike och Italien.
Det blir längre etapper på Autobahn vilket man också kan ta igen senare i ett softare tempo.

Jag ser fram emot bilderna sedan. 🙂
 
Hallå alla kloka människor på SH! (hallå på er andra också… 😊 )
Nu önskar jag goda råd input och kommentarer på min kommande (september 2024) europaresa till söder om alperna och hem igen. Så här går mina tankegångar:
Ser perfekt ut - ett alternativ mellan 52 o 57 om du tröttnar på Svarta skogen är att lägga dig på kanten av Rhen (på bergsidan innan du kommer ut på platta marken)
 
Din tur ser väldigt trevlig ut:) Körde i Vogeserna i år. Riktigt fint :tummenupp Mer än 30 mil kan ta väldigt lång tid på småvägar. Jag hade bitit i det sura äpplet och tagit autobahn de första 65 milen ner till Moseldalen. Hem brukar jag ta färjan mellan Rostock - Trelleborg. Går vid 15-tiden och är framme strax efter 21. Då är man hemma vid midnatt. Snabbare och mycket billigare än Kielfärjan.
 
Överväg att köra nästan rakt österut från Mont Blanc istället och ta Alperna på tvärsen istället för att åka ned på slätten i Italien. Det finns så enormt många fina vägar där som du helt missar.
Annars verkar det kanon och även om du åker i Schweiz finns det nästan alltid ett litet pass över till Italien eller Österrike där du tillbringar natten. :)

Glöm inte vignetter ifall du kör motorväg i Schweiz/Österrike. Köps digitalt om du är dagen innan.
 
Nyheter
MV Agusta inför fem års garanti

MV Agusta tar ett nytt steg...

MV Agusta förlänger garantin till fem år

Italienska motorcykeltillve...

Bilprovningen: Motorcyklar överlag i gott skick

Foto: Bilprovningen Nu ä...

Färre döda i vägtrafiken

Foto: Jacob Sjöman, Transpo...

Idag inleds nationella potthålsveckan

I år äger Nationella Potthå...

Nationella Potthålsveckan 1-7 maj

Det är återigen dags för Na...

Motorcykelns Dag 3 maj

Den 3 maj är det Motorcykel...

Bilprovningen: Brister hos var fjärde motorcykel

Foto: Bilprovningen Våre...

Europeisk kampanj för säkrare motorcykelkörning

Den europeiska branschorgan...

Bara två månader kvar till Gotland Ring Bike Week !!

En liten påminnelse om året...

Back
Top