Hjälp!! Min kawasaki z650 f2 är helt död

Maximilione

Ny medlem
Gick med
12 Jun 2015
Ort
västerås
Hoj
08, kawasaki er6n
Köpte en kawa 650 f2 från 81 för ett tag sen och då funkade elen till startmotor(dock inte till något annat) men nu för några dagar sedan så händer det inget alls när jag trycker på startknappen. bytte startrelä och batteri så jag vet att dem är okej men den vill ändå inte. behöver hjälp med att felsöka då jag inte är jättebevandrad när de kommer till fordonsel och ångrar lite att jag inte köpte en hoj med kickstart :/

så vart ska man börja?
Är väldigt tacksam för svar :)
 
Se till att den är i läge ON =) Inget hån utan kanske den vanligaste missen av Många, sen kan den naturligtvis även vara defekt precis som startknappen. Förhoppningsvis är den rel. enkel att öppna och sen är det bara att kika om det finns något uppenbart error, akta så inte någon fjäder eller småskruv är benägen att rymma bara.

Man brukar säga; börja med det enklaste, kan såklart även vara någon säkring, sladd som hoppat av eller startmotor som hängt sig = knacka lätt men bestämt på den med baksidan av en mejsel med hårdplasthandtag.

I nödfall är en 650 ganska lätt att rulla igång.
 
Jag har öppnat och verkar inte vara nåt okulärt fel iaf. jag tror jag mätte "0.6" ohm när jag tryckte på startknappen, är den kass då?
 
Nyheter
Recension: Gilles MUE2 fotpinnsats

Om du vill förfina din hoj ...

Recension: Gilles MUE2 fotpinnsats

Om du vill förfina din hoj ...

Australiskt stjärnskott klart för GGN 2026

20-årige australiensaren Wi...

Alltid redo för regn

Håll dig torr på hojen – ny...

Bridgestone dominerade i Suzuka 8 Hours

Pressrelease från Bridgesto...

Publikrekord under World Ducati Week

Ducati slog publikrekord un...

Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Back
Top