men provkör en ktm 660. eller en 525. bra hojar. vet inte riktigt vad dom extra flodhästarna en husa har (gämfört med 525) ska va bra till. går o få upp på bakhjulet på alla växlar ändå.
EDIT: kommer snart få en massa hatbrev o bombhot känns det som![]()
Men dom är ju inte reggade på 8kw så det spelar ju stor roll men det kanske jämnar ut sig med mycket mindre servicekostnad?
Serva du din APE550 med 45h mellan så får vi se hur bra det går
Två växellådsras och en krökt bakaxel / paj baknav (uppgifterna går isär lite) är facit än så länge för grabbarna i Spanien.
Byta olja och filter på husan är viktigt men att glo på ventilerna hela tiden behöver du inte göra. Jag har köpt ett par hojar nya och ställt ventilerna en gång efter typ 5h och sen kollat bortåt 20h utan att ställa om nåt. Sen inte ens kollat.
Motorn är byggd för rejsing vilket gör att den inte uppskattar längre jämngaskörningar. Det gör å andra sidan ingen av de andra mer rejsbetonade hojarna heller.
Men hur mycket tror du det skulle kosta per månad i slitage ungefär om jag skulle åka 100mil?
Är det dyrt me delar?
Kommer jag behöva byta kolven varje säsong?
Kommer jag behöva byta lager varje säsong?
Årsmodel 2005 eller 2006
Last edited:

