Hjälp mig, checklista vid hojköp!

mibe04

Uppsala RoadRunners
Gick med
11 May 2003
Ort
öhö
Hoj
den bästa
Tjena!

Ska köpa min första hoj i veckan. Såg för ett tag sen en checklista här på forumet som verkade bra... Någon som kan skriva ner några rader på vad jag bör kolla eller kanske någon som har koll på en bra tråd att läsa???
 
Ta med någon med körvana som kan provköra hojen för att lyssna på motor/låda och känna på fjädringen och bromsarna. Passa på att kolla stiften efter körningen dom skvallrar om hur motorn går, samt kolla att oljan inte är gråaktig då vatten i oljan inte är önskvärt. Annars är det bara att använda förnuftet och ögonen om servicebok skulle saknas.
 
Last edited:
Kolla slitdelarna!
Dyrt att byta men kanske inte det man tænker på nær man har drømhojen inom ræckhåll.
Bakdæck 2000 pix
Framdæck 1500 pix
Drevpaket 1500 pix
Lasta på belægg dær oxå så ær du uppe i 6 papp på sånt som du måste byta, blir mer æn vad man tror.

Lyssna på motorn, kør på alla væxlarna, både under belastning och avslag. Kør på långsamt på høgsta væxeln, ge mycket gas och snærta till koppling, om motorvarvet fortsætter att sjunga eller ta tid att gå ner så ær kopplingen slut.
Vibrationer i bromsarna, då ær det skivorna som ær warpade.

Kolla styrlager genom att køra in framhjulet i en vægg, det ska inte glappa nått alls (se nu till at framskærm eller kåpa inte sticker ut mer æn dæcket :crash )

Servicebok ær alltid trevligt :D

Kolla om saker som oljeplugg, kylarlock, bromsbultar ær borrade. Ær dom det så ær den tævlingskørd, inget hinder iofs før dom hojarna får oftast lite mer TLC æn andra. Allmænt skick, ær det smuts øverallt i trånga vrår och hørn så kan man børja undra. Tar en timme att putsa hojen på utsidan med det tar mycket mer att hålla hela hojen i bra skick.

Stirra dig inte blind på hur långt den har gått, hellre æn vælskøtt hoj med 3000 på klockan æn en som har blivit misshandlad under 1000 mil.

Lycka till :tummenupp
 
*/ ?>
Nyheter
Nytt från Halvarssons: Mora V2

Halvarssons nya Mora V2 är ...

Upprop mot hojförbudet på Nürburgring Nordschleife

Efter att motorcyklar förbj...

Upprop mot hojförbudet på Nürburgring Nordschleife

Efter att motorcyklar förbj...

BMW R 12 G/S – ännu bättre med Wunderlich

Tysk precision möter äkta G...

Vinn en batteriladdare från CTEK

I samarbete med CTEK har vi...

Video: KTM 1390 Super Adventure S EVO!

Super Adventure och Teide ...

Bokningar pågår till Gotland Ring Bike Week!

Boka sommarens härligaste b...

Gotland Ring GPE Circuit i konkurs, verksamheten räddad!

Bolaget bakom den dagliga d...

Besöksstorm till MC-mässan på Elmia

Den svenska mc-mässan har v...

MC-mässan startar idag

Med start idag, den 23 janu...

Back
Top