Hjälp har ingen hoj

Du ska inte köpa nåt extrembilligt så länge?
Typ nån gammal 80-talare för 5-10 papp?
Har en själv och den är fortfarande j-vligt kul att köra! :)
 
13 bankdagar har det gått och ingen betalning är gjord till bärgningsfirman, hojsäsongen glider ur handen på mig och min mc är fortfarande broken :'(
 
fy.an

Läst igenom hela tråden nu. Jag lider med dig.

Har haft problem med ersättning av mina kläder efter en krasch i början på säsongen. Först var allt frid och fröjd, återanskaffning på allt. Sedan när jag börjat köpa in grejjerna så vill de inte alls ersätta allt, skinnstället ville de ge mig 2000kr för i ersättning för värdeminskning och 1000kr för en nyckelslipande klacklimmande snubbe för att sy ihop det... nypris 11000kr och bara ett par månader gammalt. 3 månaders överbevisande senare fick jag iaf ut ersättning för återanskaffningen. Trägen vinner (oftast)
 
Last edited:
Yes. Försäkringsbolaget lovade mig i alla fall att betalningen kommer gå igenom nu i början på nästa vecka. Så man kan ju hoppas på någon magisk super verkstad i Holland som är jätte effektiv ala tysk anda. Får se om det händer dock. Försöker hålla hoppet och optimismen uppe! :yoparty
 
Yes. Försäkringsbolaget lovade mig i alla fall att betalningen kommer gå igenom nu i början på nästa vecka. Så man kan ju hoppas på någon magisk super verkstad i Holland som är jätte effektiv ala tysk anda. Får se om det händer dock. Försöker hålla hoppet och optimismen uppe! :yoparty

Det var ju bra nyheter. :)
 
Hojen är nu på verkstad, tog typ 3 veckor att fixa med en utlands betalning men nu är den där :D
 
Tror Sporthoj på MC magi?

Det sjuka var att även som yngre har jag drömt saker som blivit verkliga. Jag säger inte att jag är någon som kan se in i framtiden eller något men det har hänt. Nu när motorcykeln blev stulen hände det den senaste gången och jag har "bevis" på det. Vi (jag och ryskan) hade precis kommit fram. Det var sent på kvällen och vi la oss för att sova nästan direkt. Jag sover sjukt oroligt, drömmer mardrömmar, svettas och vaknar flera gånger. Jag minns att jag drömmer att min bror (som precis tog mc-kort) skulle prova min motorcykel. Jag sa givetvis ja och när jag sedan fick reda på att han craschade den var jag rasande. Denna drömmen utspelar sig i princip hela natten, när jag vaknar berättar jag för ryskan att jag drömde att min lillebror kraschade min mc och tar på mig kläderna för att gå ut och flytta den till en mera lämplig parkering.

Jag kan inte tro mina ögon, den står inte där jag ställde den. Den är borta.

Jag tror att mellan 2-4 på morgonen ungefär då jag vaknade och svettades som mest av min mardröm vart motorcykeln stulen.

Troligen bara ett sammanträffande men jag tycker fortfarande det är lite sjukt.
 
Nästa vecka är tentavecka, och hojen ska bli färdig till slutet på nästa vecka :Bugar:banana:banana så nu funderar jag på att köpa en extra goPro och filma lite små turer kring Nederländerna då det ska bli varmt och fint nu i nästa vecka 23 grader!! Kanske till och med kan bjuda på en liten hoj rulle nu i höstmörket för att göra er avis. Kan inte sluta tänka på hojen, ser fram emot att få köra så jävla mycket just nu. Snart 2 månader sedan jag körde sist...:död
 
Nästa vecka är tentavecka, och hojen ska bli färdig till slutet på nästa vecka :Bugar:banana:banana så nu funderar jag på att köpa en extra goPro och filma lite små turer kring Nederländerna då det ska bli varmt och fint nu i nästa vecka 23 grader!! Kanske till och med kan bjuda på en liten hoj rulle nu i höstmörket för att göra er avis. Kan inte sluta tänka på hojen, ser fram emot att få köra så jävla mycket just nu. Snart 2 månader sedan jag körde sist...:död

Är fan lite avis på vädret, men å andra sidan kan jag tycka att du förtjänar bra väder och lite hojköra efter två månaders väntan.
 
FUCK YEAH!

Hojen är hemma. Har börjat känna mig mäkta ring-rostig på att köra hoj på endast två månader. Berodde troligen också på att allt kändes annorlunda, kopplings-spel, gas-spel, broms etc. Aja skönt var det iallafall att få köra en tur, inte speciellt kallt bara härligt.

Nu står den precis utanför dörren, två nya lås och fan om någon försöker sno den dödar jag den jäveln.

Sen vart det en annan tomgång på hojen, förr låg den på 1300 eller däromkring nu ligger den på 1800. Inget fel i sig, var bara ovan vid det. Det "bullrade" också lite mer, alltså typ som det låter när någon kåpa eller liknande vibrerar. Men kanske bara är hjärnspöken.
 
Last edited:
Jobbigt att hitta några fina vägar här, bara 50 överallt och in i grannbyar, 2 km mellan varje by. Saknar svenska vägar, frihet och tomhet!
 
Här har du MC-turer i holland som är framtagna för TOMTOM-gps:er
http://www.tyretotravel.com/tyre-library/netherlands/

Alt. kan du ladda in dom i My Tracks-appen om du kör android och se rutten. Kanske lite omständigt men men.. Tror det är .gpx-filer och det kan My tracks läsa in utan problem. Tror t.o.m att google maps klarar av det...

Själv är hojen inställd sen några veckor tillbaka och abstinensen knackar redan på dörren...
 
*/ ?>
Nyheter
KTM bryter med Kiska – så påverkas framtidens design

Efter flera decennier tills...

Ducati Formula 73 – retro och racing i perfekt harmoni

Retro möter racing – Ducati...

Voge DS 800 X Rally – Ny offroadhoj till 2026

Voge DS 800 X Rally är en n...

Harley-Davidson laddar upp med massor av kubik

Harley-Davidson fortsätter ...

KTM 790 Duke – ny generation på gång till 2027?

KTM:s mellanklassraket får ...

Nytt från Halvarssons: Mora V2

Halvarssons nya Mora V2 är ...

Upprop mot hojförbudet på Nürburgring Nordschleife

Efter att motorcyklar förbj...

Upprop mot hojförbudet på Nürburgring Nordschleife

Efter att motorcyklar förbj...

BMW R 12 G/S – ännu bättre med Wunderlich

Tysk precision möter äkta G...

Vinn en batteriladdare från CTEK

I samarbete med CTEK har vi...

Back
Top