Hjälp för dig som vill hitta rätt försäkring

Hittade TryggHansa i förrgår - 1 1 0 0 kr / hel/hel. 300kr + för extra skydd vid krash

Ibalnd e det bra att vara 40+...........

Trygg-Hansa är fan ta mig the bomb när man kommer över en viss ålder. När jag kollade vad min ZX6R skulle kosta för min far hade de en ytterst förmånlig halvförsäkring för 2 400 per år. På mig? 27 lax bara för trafik... Jaja, man vet vart man ska vända sig när man passerar 30 i alla fall. :D
 
Håller med, helt grymt

Ska byta när min nuvarande försäkring på Bilsport o Mc har uppsägningsdag. För min åldrande CB 500 tar den sista firman drygt 2500 med vagnskada o rubbet. Trygg Hansa ligger på hälften o knappt det 1193:-

Ja, jag är gammal pensionär så det hjälper nog upp saken..

Funderar på att köpa en Kawa er-5 från 2001- Något motorsvagare än Hondan men ungefär samma typ av hoj. Kawan kostade i stället 2100 per år för helförsäkring, vilket kändes ganska konstigt....
 
Last edited:
Jag är 34 och har min försäkrad hel/helår genom Suzuki märkesförsäkring/länsförsäkringar. Betalar 3434 kr/år. Kollade precis Trygg-Hansa och dom vill ha 15800 för liknande försäkring. Så dom är inte bäst bara för att man fyllt 30. :fakta
 
bah vem orkar vara mogen? mogen e för tråkmånsar :P

Hur hade du reagerat om nån försöker hindra dig från att göra det du älskar att göra? ställer du dig i ledet igen å håller tyst?
Jag tror du precis besvarade din fråga om varför du får så hög premie...
 
Jag 41, Gixxer 1000 K6 18 487 kr/år hos Trygg Hansa och det finns billigare alternativ hos andra så jag är inte kund hos dom om ni förstår :-)
 
Hej,
Är lite sugen på att köpa en Yamha Xj6 -12 och låta den stå över vintern tills det är dags för säsong igen MEN, försäkringen är svindyr tycker jag.

Har haft min förra MC försäkrad på farsan men tycker att det är dags att börja försäkra mina fordon på mig men skillnaden är enorm.

Jag är 28 år, kille, mc kort i 1 år, bilkort i 10 år. Bor vid globen. Pris helförsäkring 15.000/år via Svedea.
Pappa, 55 år har inte ens MC-kort, bor i en förort till stockholm. Pris helförsäkring 2900/år via Svedea.

13.000kr i skillnad för en MC som kostar ca 40.000, känns som att det inte ens lönar sig att försäkra på mig då?

Kan lika gärna föräkra den med en halvförsäkring på farsan för 2100kr och hoppas på det bästa?

Vad tycker ni veteraner?? Ologiskt att försäkra för 15.000kr år för en MC som som är värd 40.000.

Kan lika gärna köra med trafikförsäkring och köpa en ny MC varannat år med en försäkring på 15k:(:(
 
Var försäkrar man en Ducati 999, 1098, 1199 eller liknande ?
(är +50 och har haft hoj-kort jättelänge )
 
Länsförsäkringar mc-smart skulle ta ca 13.000kr i hel/hel för mig på en 899. 34 år i en håla utanför gbg!
 
värt att veta är att länet kräver hemförsäkring hos dom om ni vill teckna sport-mc hos dom. I alla fall i jkpg trakten !
 
Folksam eller LF och kanske några andra...men det kostar skjortan. :huvet
Varken Svedea eller Bilsport Utan MC verkar ta i någon Ducati med kåpa och ~100 pållar eller mer.

Kunde teckna hos Bilsport MC min Ducce 748R men krav över 30 och körkort i 5 år (det sista sprack jag på) så det blev länsförsäkringar istället.
 
Kunde teckna hos Bilsport MC min Ducce 748R men krav över 30 och körkort i 5 år (det sista sprack jag på) så det blev länsförsäkringar istället.
Det var som...när jag ringde och frågade Bilsport & MC, efter att inte hittat någon av hojarna i deras online-system så fick jag beskedet att det bara var trafik som kunde bli aktuellt och då dyrt. Jag ett liknande svar även från Svedea. Så varken 748:an eller 848:an ville de teckna ett vettig försäkring på.
Jag kvalar ändå in-med marginal-både m.a.p. ålder och körkortsinnehav.

Det verkar tyvärr som om det svar man får är väldigt handläggarberoende, vilket flera vittnar om i andra trådar om försäkringar....mc, bilar eller hus eller vad det nu kan vara, verkar inte spela någon roll.
 
Det var som...när jag ringde och frågade Bilsport & MC, efter att inte hittat någon av hojarna i deras online-system så fick jag beskedet att det bara var trafik som kunde bli aktuellt och då dyrt. Jag ett liknande svar även från Svedea. Så varken 748:an eller 848:an ville de teckna ett vettig försäkring på.
Jag kvalar ändå in-med marginal-både m.a.p. ålder och körkortsinnehav.

Det verkar tyvärr som om det svar man får är väldigt handläggarberoende, vilket flera vittnar om i andra trådar om försäkringar....mc, bilar eller hus eller vad det nu kan vara, verkar inte spela någon roll.

Anledningen att jag fick teckna var nog att det är en speciell hoj i en lite upplaga, en vanlig 748 hade nog blivit blankt nej. Sedan har jag också hört om man har rätt kontakt in på FB så kan man teckna hojar som normalt inte går. Lite vilda västen men FB bestämmer ju helt själva är ju vinstdrivande företag...
 
Konstigt att det skall vara så märkligt med motorcyklar :confused:

Jag är den ideala FB-kunden, betalar en jäkla massa dyra premier på hem, bilar, båtar , motorcyklar mm
Dessutom har jag inte behövt nyttja någon försäkring ( hittills i alla fall).

Köper man en sportigthoj är man antagligen tokig och helt oberäklig :crash
 
Min bil kostar samma eller lite mer än gixxern! Det är ändå en gubbil :/ Kia ceed -09..
 
De borde införa personlig premie som de hade förr.
Dvs din försäkring speglade ditt utnyttjande av den.
Visserligen var det dyrt i början (första 5 år) men det är ju det nu också.
Skillnaden mellan nu och då är att de fortsätter ha allt för hög premier, även för de som inte utnyttjar försäkringen. :confused:
 
De borde införa personlig premie som de hade förr.
Dvs din försäkring speglade ditt utnyttjande av den.
Visserligen var det dyrt i början (första 5 år) men det är ju det nu också.
Skillnaden mellan nu och då är att de fortsätter ha allt för hög premier, även för de som inte utnyttjar försäkringen. :confused:

Jag hade gjensidige på min gamla trajja. Den kostade straxt över 4000 per år helförs.

Det var för att jag hade haft den länge, över åtta år. De resonerade såsom att om man har samma hoj länge tyder det på att man tar hand om den och är förnuftig. Kollade hos dem med samma hoj efter ägarbyte, då hamnade premien på över tre gånger så mycket som innan.

Värt att nämnas är att premien sjönk efter en klotning med dyrt verkstadsärende till följd. :va Märkligt...
 
Last edited:
Yamaha R1 -05 Halvförs, helår 6300:- Trygg Hansa. Honda Nx650 halvförs, helår 1600:- Bilsport o mc. Skönt o vara gammal ibland
 
VFR800-13 hel/hel, 40+: Genside 19 000 kr, Svedea 5 600..... Ja, det är skönt att vara i gubbålder, inte för att det spelar nån roll hos skojarna på Genside.....
 
Nyheter
Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Back
Top