Helvete har gjort det igen!

Kronen

Medlem
Gick med
12 Sep 2005
Ort
Skåne - Bromölla
Hoj
Här var det tomt.
Vurpade för 30 minuter sedan IGEN stegrade över!.. precis fixat till hojen så händer detta!! bakskärmen effektsystemet och sidokåpan gick åt fan! :huvet :huvet :huvet :huvet :huvet
 
Kronen skrev:
2161028 Vurpade för 30 minuter sedan IGEN stegrade över!.. precis fixat till hojen så händer detta!! bakskärmen effektsystemet och sidokåpan gick åt fan! :huvet :huvet :huvet :huvet :huvet
Livet är hårt sa bonden, grymt sa grisen. Hur illa blev de? repor eller riktigt åt helvete?
 
om jag säger så här: Riktig åt helvete.. körde me Mc brallor (NYA 2000:-) axelskydd och tröja. Byxorna gick sönder.. mitt effekt fick sig två bucklor vet inte vad jag ska ta mig till!! och annat på Hojen gick sönder, har as ont i ryggen, kan det bli värre? Kan ta bilder i moan.. efter plugget :argpådato :argpådato :argpådato
 
Last edited:
Du måste ju vara fullt medveten att när du stuntar är risken väldigt stor att vurpa. Inget att göra åt enligt mig. Fortsätt köra bara, om det går.
 
Precis därför som jag inte vill stegra med min nu, men förbannat surt Kronen. Lider med dig.
 
jag har gjort samma sak som dig, men ja och hojen klarade mig typ oskadda...

tycker synd om dig..
 
Kronen skrev:
2161255 om jag säger så här: Riktig åt helvete.. körde me Mc brallor (NYA 2000:-) axelskydd och tröja. Byxorna gick sönder.. mitt effekt fick sig två bucklor vet inte vad jag ska ta mig till!! och annat på Hojen gick sönder, har as ont i ryggen, kan det bli värre? Kan ta bilder i moan.. efter plugget :argpådato :argpådato :argpådato

du hade den inte helförsäkrad ?

Hade du det får du ut allt nytt........
 
Har du ont i ryggen bör du anmäla skadan till försäkringsbolaget, du kan få riktigt otäcka mén av det längre fram. :nurse :hihi
 
skaffa en större maskin med lite motorbroms eller så får du lära dig att använda bakbromsen :( Slog själv över en gång med 125a, idag kommer jag högre men då trodde jag att jag var så högt så jag "ramlade" (hoppade) av hojen. Man får ta det lungt och lära sig en bit i taget men ibland går det åt skogen :( hoppas du får ihop hojen och lycka till med ryggen.
 
beställt nya saker i dag. 2 kåpor 1300:- palla de da.. bucklorna på avgaset var inte så jävla farliga.. men ganska ripigt blev det. så jag får ta och slipa ner och försöka dölja reporna så gott de går..
 
Mr Helmut skrev:
2161720 du hade den inte helförsäkrad ?

Hade du det får du ut allt nytt........
Tycker inte att man ska ta det på försäkringen för att man skulle styla och klantade sig, men det är vad jag tycker.
 
Precis, hade det däremot varit grus på vägen eller nåt sånt i en kurva och du hade gått av så hade du ju kunnat ta det på försäkringen, men nu så skulle du ju wheela lite och det gick åt helvete.

Lycka till med hojen.
 
Solid snake skrev:
2162243 Tycker inte att man ska ta det på försäkringen för att man skulle styla och klantade sig, men det är vad jag tycker.

är mycket skadat skulle inte jag bry mig, utan ta ut oavsett vad man själv har gjort (va lite egoistisk och lev inte i sporthojs andan att vara en sån duktik person)

Har dock själv varit så duktig som du beskriver dig som :hihi
 
Mr Helmut skrev:
2162715 är mycket skadat skulle inte jag bry mig, utan ta ut oavsett vad man själv har gjort (va lite egoistisk och lev inte i sporthojs andan att vara en sån duktik person)

Har dock själv varit så duktig som du beskriver dig som :hihi


Håller med.

Vafan ska man annars ha en försäkring till?
 
haha fransson. Vart vurpade du? :confused: Jag tycker me faktist lite synd om dig du hade ju grejjat me den länge nu :död Lägg upp bilder.
 
Nyheter
Ny Suzuki-importör

Suzuki SV-7 GX var en av Su...

Suzuki byter importör!

Suzuki SV-7 GX var en av Su...

MotoGP-säsongen avslutas i stor stil

Den traditionella finalbild...

Återkallelse av KTM 125, 250, 390 och 990 DUKE-modeller från årsmodell 2024

Är din KTM bland dem som sk...

Nordic Sport & Event sammanfattar 2025 års GGN

Pressrelease; Visby, 2025-1...

2026 års YAMAHA XSR900 GP

Yamahas Sport Heritage-seri...

Yamaha firar 70 år med klassiska Supersport-färger

Yamaha Motor firar sitt 70-...

Smarta garageprylar från IVON!

IVON motorcykellyft, 450 ki...

Med ny V-twin och monocoque-ram

Ducati presenterar nya Hype...

Slutstrid i MotoGP

MotoGP-säsongen börjar lida...

Back
Top