Goodstuff skrev:
Nyteknik körde 1.15.1 idag vilket gav en 18:e tid.
Mårtensson etta med 1.08.5, Fransson tvåa med 1.09.1 och Kihlander ( Ako här på forumet) trea med 1.09.9.
oFFkeFF kraschade och pajade foten och kör eventuellt på söndag.
Det stämmer: 1.15.1 för mig. Mitt mål denna första gång på Gelleråsen med min TZ var 1.14.9. Så jag är mycket nöjd. Speciellt som jag körde med ena avgasporten ur funktion, vilket ju sänker effekten en del.
På andra varvet ser jag hur oFFkeFF kör rakt fram i Eijes.
På tredje varvet i depåböjen skrapar det plötsligt till när ena avgasrörets fäste går av och expansionskammaren släpar i marken! In i depån och panik-mecka dit eländet med stålstråd. Se bild.
Men när jag skulle köra ut på banan efter ståltrådsjobbet hade alla kört in i depån: oFFkeFF hade vurpat och man var ute med bil för att hämta hans hoj i utgången ur Trösen.
Ståltråden funkade tillräckligt bra för att jag skulle kunna fullfölja kvalet och dessutom med en tid som var en sekund bättre än Stellan Hedlund; min antagonist från Sviestadloppet som jag inte kunde komma ikapp då.
B-förare, första kvalet:
1. Gustaf Anveland 1.14.563
2. oFFkeFF 1.14.850
3. Nyteknik 1.15.156
4. Stellan Hedlund 1.16.223
5. Pär Utterström 1.19.602
6. Patrik Svensson 1.20.316
Bilder:
1. Före
2. Efter
3. Thank God for ståltråd
4. Pannor läggs i djupa veck inför anblicken av oFFkeFF:s vrak
5. Pär Utterström och Stellan Hedlund