Har ni börjat ställa undan hojarna för säsongen 2014?

Harmon Rabb

Gudomlig sporthojare
Gick med
1 May 2004
Ort
Helsingborg
Hoj
Ducati
Lämnade iväg hojen på vinterförvaring/service för en kort tid sedan i samband med att de sista bandagarna arrangerades lokalt här för säsongen.

Tog och lånade jag min morbrors hoj som jag tyvärr inte fick tid att köra särskilt mycket. Det var några fina dagar förra veckan jag avsåg köra en längre dagsetapp. Fick dock förhinder. Passade på att köra sista mc turen tidigare under eftermiddagen innan jag lämnade tillbaka den. Vädret ska bli sämre och jag kommer att vara bortrest rätt mycket under oktober månad.

Såg en del hojar idag som var ute och körde. Var kanske fler som tänkte samma sak?
 
Fortfarande fint väder ju. Däremot börjar det bli kallt i luften även när solen är framme, för att inte tala om när den gått ner. Måste skaffa mig ett allvädersställ så man kan förlänga säsongen ett par månader.
 
kommer ställa in den i början av okt och ta fram i början av mars .... same procedure as last year , å många år innan dess
 
Här ställ det aldrig undan. Har kört när det är soligt, skönt, torrt.......och -9 Celciusgrader och tvekar inte att köra när tillfälle ges. :tuttar:yoparty:rock:fyllisar
 
Inte än, skall dra in den på årliga servicen och sätta på ett arrow slipon imorgon! sjukt taggad.

20 grader nästa vecka i götet??? :tummenupp:Bugar:banana
 
Fy fasen. Körde till jobbet idag, och det var kallt som f-n.

Ställer nog in den inom nån vecka. Ändå sugen på att köra igenom lite service-grejer på den :)
 
Nä inte än! Jag har ju beställt ny hoj som jag får ca två veckor in i Oktober. Så jag räknar med att köra ett tag till! Körde en skön runda vid nyår 2013/14 då hade vi hela +8 grader!
 
min hoj mår inte så bra :(((
 
Räsern står nu, ja. Ser inte riktigt att det är läge att pressa varvtider nu.

Ska besikta en gathoj på lördag. Jag försöker fortfarande övertyga mig om att det är en bra idé. Jag tror att jag ska åka bandagar med den. Blir fint med perforerat räserställ och 7 plusgrader...........
:dummer
 
Inom en månad så ställer jag in den i lägenheten. Men än så länge har plastpåsar mellan två tjocktröjor fungerat som ett vettigt vindskydd på morgonen :fyllisar
 
Inte än, men inte länge kvar nu.

Detta väder asså, megadepp :död
 
Vart avställd ett tag nu, blir det nån kanonhelg och jag orkar montera bättre däck för kallare temperatur så kan det nog bli nån hösttur!
 
Nyligen innanför dörren efter en 22 mils runda (ärende).240 km/h de sista milen med hjälmen i kåphöjd på motorvägen hemmåt kändes himla befriande.Det blir en bitter väntan på nästa period. :gråta

Fler mil i år däremot jämfört med fjoråret men ändå så har väven i bakdäcket inte tittat fram ännu. :confused:
 
Last edited:
Nej det är inte gjort ännu och håller det sig bara ovanför nollan så åker jag... Allvädersställ och bra skor samt handskar så går det bra :)
 
Banliket står inklämt i mekrummet innanför garaget, men gathojen går fortfarande. Funderar på att skaffa en enduro att dämpa vinterångesten med, en lv-reggad tvåtaktare att jävlas runt på grusvägarna och endurospåren på hade ju vart nåt. :hihi
 
Nyheter
Mälaren Runt – Tillbaka till rötterna

Under lördagen kördes Mälar...

Fat Boy Gray Ghost – 35 år efter Terminator 2

2025-års Fat Boy Gray Ghost...

European Bike Week: 2-7 september 2025

Under veckan den 2 – ...

Michael Schumachers Honda Fireblade såld på auktion

Michael Schumachers Honda F...

Dags för Mälaren runt 2025 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti 202...

Retrohoj från Honda presenterad på Suzuka

Under 46:e Coca Cola 8-timm...

Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Back
Top