Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Kan intyga att den är skojj.Kanske inte träffar rätt på alla punkter, men roligare än så blir det inte för de pengarna. Är så pass bra pris att jag varit på väg att köpa den själv trots att jag lovat mig att testa något nytt till nästa säsong.
http://www.blocket.se/goteborg/Aprilia_tuono_50520464.htm?ca=8&w=3
Visserligen ingen helkåpa, men fartvinden styrs undan rätt bra av fronten ändå. Du kan ju modda med ett högre kåpglas också om det skulle önskas. Hojen blir visserligen att se lite ut som en flygmyra om du gör det, men det ser du ju inte när du sitter i sadeln och håller dig krampaktigt i styret.
Du borde komma undan hyfsat i försäkring också.
Edit:
Var ju redan högre kåpglas monterat, bara att köra alltså.![]()
Men försäkringen är ganska blodig.
TL1000, klassas som touringhoj hos fbolagen, som 20-åring så fick jag premie på ~5000hel/hel från IF tror jag det var.
Och ifall det är jävlarannama du är på jakt efter så kommer den inte göra dig besviken, drar som en tomahawkrobot från stillastående till varvbryt på 6an![]()
Jobbar man yrkesmässigt med inridning av unghästar kan TL1000 även känd som "The widowmaker" vara spännande. Vill man ha det lugnare i sadeln på fritiden är nog TL1000R ett bättre (och dyrare val.)

Varför titta på att helförsäkra en hoj i 30K klassen? Spara pengarna på banken skulle jag satsa på och köra halv/trafik.
GSX-R 1000 2005-2008 med tankväska
1350 kr i mån trafik avställningsbar![]()


|
Ducati lanserar Desmo450 EDS
Ducati lanserar Desmo450 ED... |
|
|
|
Custom Bike Show 2026
I år var det 52a gången Cus... |
|
|
Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!
Med en månad kvar är det gl... |
|
|
Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp
I motorvärlden finns det ha... |
|
|
Inga mirakelbatterier ändå?
Rabalder kring Verge: Har s... |
|
|
Custom Bike Show på lördag!
På Sveriges nationaldag, nu... |
|
|
Bilder från DGR 2026
Den 17 maj kördes The Disti... |
|
|
ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige
PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,... |
|
|
Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!
Det är med glädje vi pratar... |
|
|
Danske Vilh. Nellemann övertar Honda-importen i Sverige
Äntligen är frågan om vem s... |