Har du grusnoja?

  • Thread starter Thread starter sandstream
  • Start date Start date

Lider du av grusnoja?


  • Antal röstningar
    0
  • Undersökning stängd .
Är inte så rädd för grus i vanliga fall. Försöker anpassa körningen efter rådande vägförhållanden. Däremot är vägverkets rullgruslagningar totalt livsfarliga för dom är ofta helt oförutsägbara, inte alls utmärkta på korrekt sätt. Har varit på väg att köra av vägen på grund av dom så det är helt klart nåt jag har respekt för.
 
Det lättaste kanske är att emigrerar till något land där de inte sandar vägarna, inte har öken som lägger ett lager sand på vägen, där solen skiner jämt och det är ca 20-25 grader i skuggan.

Den som vet en sån plats på jorden ska få ett vykort när jag kommit fram :D
 
Grusnoja har jag inte, oftast hinner man se att asfalten ser annorlunda ut vid ingången till en kurva, och laddar därför inte lika hårt.
Däremot har jag dieselnoja! Man ser ingenting på asfalten och det är lika halt, eller halare än is! Har hållt på att gå omkull vid en liten kurskorrigering i konstant lugn fart, bakdäcket gick i spinn trots c:a 1500-2000varv på motorn och konstant gas som sagt! :brinnerup
 
sandstream71 skrev:
Det lättaste kanske är att emigrerar till något land där de inte sandar vägarna, inte har öken som lägger ett lager sand på vägen, där solen skiner jämt och det är ca 20-25 grader i skuggan.

Den som vet en sån plats på jorden ska få ett vykort när jag kommit fram :D
Skåne!

*väntar på vykort* :)
 
Zilversurfer skrev:
Grus är inte så farligt, men diesel - tjoff bom, så ligger man och ser stjärnor.
Grusvägar är asballt att sladda på, men grus på asfalt suger, dieselspill är ännu värre :död
 
Japp, hypernojig för grus. Vågar inte ligga på alls nu i början av säsongen när jag vet att det kan finnas grus ute. Har aldrig vurpat pga grus innan och vill inte göra det nu heller.
 
kaZmur skrev:
Skåne!

*väntar på vykort* :)

Då måste du ha missat Trelleborg/Malmö/Helsingborg. Har bott där och kört hoj men inte uppfyller de ställena de kriterierna.
 
Nyheter
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Back
Top