Handen på hjärtat !

Jag har kanske uiilat någon gång på allmän väg. Kanske. Och kanske skrapat knäpuck på småvägar. Och kanske har jag börnat på gata. Men jag har aldrig i livet kört för fort. Nopp. Icke sa Nicke. Absolut aldrig. Nix.

(Vilken jävla fråga:))
 
Last edited:
Jag har kanske uiilat någon gång på allmän väg. Kanske. Och kanske skrapat knäpuck på småvägar. Och kanske har jag börnat på gata. Men jag har aldrig i livet kört för fort. Nopp. Icke sa Nicke. Absolut aldrig. Nix.

(Vilken jävla fråga:))
Hahaha, ja jag undrar hur TS tänkte... All cred till de knuttar som håller sig till lagen men de allra flesta har råd att släppa till lite ibland.
 
Hahaha, ja jag undrar hur TS tänkte... All cred till de knuttar som håller sig till lagen men de allra flesta har råd att släppa till lite ibland.
Hehe, jag har svårt att tänka mig att en enda motorcyklist i landet alltid hållt sig till regelverket. Det är ju i stort sett omöjligt...

Men det finns ju folk som avhåller sig från mycket annat som är lätt att göra, så som du säger. All heder åt dom.
 
Jag kör alltid lagligt till 100 %. Åtminstone november till februari :hihi
 
Står det 30 eller 50 på skylten så respekterar jag det, men väl ute på landsvägen så kvittar det vad skyltarna säger, anpassa hastigheten efter situationen fick jag lära mig på körskolan :D
 
Om du är seriös med det du skriver, så hoppas jag att det finns fler som dig i trafiken! :)

Själv kör jag väl inte särskilt snabbt, sällan över 90.
På 50-vägar blir det oftast 40 om det inte ligger någon stressad jävel bakom, jag finner det säkrare för både mig själv och olycksstatistiken att bland folk köra långsammare än skyltad hastighet.
Skillnaden på stoppsträckorna från 50 km/h och 40 km/h är väl inte så jättestora direkt, men så lite som en meter kan kanske vara ett sparat liv en vacker dag :(

Ja, jag är helt seriös i det.
Det enda som var en lite sanning med modifikation är det där med hastighetsmätaren - jag tejpar den inte.
Ville bara vara lite övertydlig med att jag kör med en situationsanpassad hastighet.
Det finns ju sträckor där det, speciellt vissa tider, är motiverat med extra vaksamhet och låg hastighet.
 
Nyheter
Danske Vilh. Nellemann övertar Honda-importen i Sverige

Äntligen är frågan om vem s...

Harley‑Davidson ”Creators Custom Clash”

Harley‑Davidson drar igång ...

Di Giannantonio tillbaka som vinnare!

Fabio Di Giannantonio är fö...

The Distinguished Gentlemans’s Ride – Körs i morgon!

Den 17 maj är det åter dags...

GOTLAND GRAND NATIONAL OCH AFTONBLADET SÄNDER 12 TIMMAR LIVE FRÅN ÅRETS TÄVLING!

Foto: Karin Tornblom Pre...

Allt om MC på Rapidos öppet hus!

Kom och hälsa på Rapido MCK...

Bike på Rapidos öppet hus!

Kom och hälsa på Rapido MCK...

Stabilt läge på Gotland Ring!

Den trista dispyten om ägan...

Anpassad service för Ducati Desmo 450 MX

Ducati lanserar serviceinte...

Oro för batteriet

Batteriet oroar mest – men ...

Back
Top