Grovsaltat sidfläsk & gubbsjuka.

Hej,

Här har du en lista med AFR-värden för bensin och E85. Eftersom du har en gammal haschmoppe :) med kompressor så gillar den nog att vara lite på den feta sidan.

Fuel AFRst FARst Equivalence Lambda
---- ----- ----- Ratio -----
=======================--====================================

Gasoline stoich 14.7 0.068 1 1
Gasoline Max power rich 12.5 0.08 1.176 0.8503
Gasoline Max power lean 13.23 0.0755 1.111 0.900

=======================--====================================

E85 stoich 9.765 0.01235 1 1
E85 Max power rich 6.975 0.1434 1.40 0.7143
E85 Max power lean 8.4687 0.118 1.153 0.8673
 
Tackar tackar!'
Håller på nu och försöker Få tag på grejer för att biffa upp veven. Delar är på väg in.
Har beställt 50% fetare nål.
Ska beställa kuggrem o kuggdrev för en mindre tungdriven kompressor drivning så det händer mycket fast jag bara legat i soffan 4 kvällar på raken:va
 
Ska beställa kuggrem o kuggdrev för en mindre tungdriven kompressor drivning
:smasha:smasha Form går FÖRE funktion.....
Fetare nål???? Går den ner i munstycket :rofl

Sorry, tråkigt på arbetet så fick bli nätmobbing.
 
Och hästkrafter går före form.
Fetare blandning nålen är faktiskt fetare och går inte i munstycket.
Det blir ett special munstycke och en nål till en 2"tums SU för med befintlig nål serie är jag redan utför skalan över hur mycke soppa som går att feta på.
HA! Vad sa du nurå:arsele
 
:mad::mad::död Att man aldrig kan ha rätt:4skrika
 
Det här kommer ju bli våldsamt bra. Hoppas på att få se fläskmonstret på vägarna nästa sommar! Ungar å traktorer må hålla sek på mattan.
 
Har laborerat med remhjuls diametrar och remlängder hit o dit. Avståndet mellan vevaxel o kompressor är ju oomkullrunkeligt. Det slumpade sig inte bättre än att jag var tvungen att öka laddtrycket med 4.5psi för att få till skiten med standardkomponenter ur jens s transmissions sortiment. O nej, stackars mej:D
 
Skulle viljaha tag på en bänkgubbe helst med egen bänk.
Skulle vilja kunna labba med förgasarinställningar och kammar utan att taxametern tickar på med 1100 i timmen. Jo västra mellan sverige ska det helst ligga i med.
Tacksam för svar.
 
Det ser ut att ordna sig.
Bänken ifråga är en belastningsbroms som driver ett stort fläkthjul, jo du läste rätt johansson.
 
Etanol verkar enkelt men ju mer man läser på på forum desto krångligare blir det. verkar som man borde haft lambda mätare istället för AFR så kunde man siktat på samma värde som på bensin. huruvida det även gäller AFR är forumena motstridiga.
Jag fetar på 50% och testar:yoparty

AFR mätare är normalt kalibrerade för bensindrift. Men du kan räkna om det till lambdavärde och sedan till AFR för E85. Det enklaste är förstås att ha en mätare som kan kalibreras för olika bränslen.

http://www.wallaceracing.com/air-fuel-lambda.php
 
Last edited:
Det ser ut att ordna sig.
Bänken ifråga är en belastningsbroms som driver ett stort fläkthjul, jo du läste rätt johansson.

Ta gärna en massa bilder på bänken och maila mig om det är ok för ägaren, jag är nyfiken på hur han löst det med drivningen bland annat.
 
AFR mätare är normalt kalibrerade för bensindrift. Men du kan räkna om det till lambdavärde och sedan till AFR för E85. Det enklaste är förstås att ha en mätare som kan kalibreras för olika bränslen.

http://www.wallaceracing.com/air-fuel-lambda.php
Bra länk där sydney!
Jag skaffade nästan pipemax på köpet men jag fattade inte om det var en full version eller bara en header design software.
 
Ska bänka bettan på lördag. Jag kommer inte få nåt fancy bänkpapper men om allt går bra så kan jag dra en repa på bike i trollhättan för papprets skull.


Googlade dyno chart och fick upp papper på gsxr 1000 k4 och k5. jag sticker ut hakan o säger att min målsättning är att slå dessa 2 maskiner!!
Ingen ungtupp i världen kommer bli imponerad av min kommande peak hp siffra
Det rörsig trots allt om en 70år gammal sidventilare som gav 13hk på hjulet orginal.
-Och du tror trots det att du ska slå en gsxr 1000 i en bänk tävling?????:va
?
?
?


`Jo för jag tänker bara jämföra kurvorna fram till det varvtal min motor peakar på. Vad den skulle ge 13.000rpm är ointressant för den varvar bara ca 5-6000. Så ribban är upplagd på 60 hk och 110nm.
inte helt ouppnåligt
 
Last edited:
Känner mig hedrad på något märkligt vis trots att den målande beskrivningen av lyckönskningen bränner som svetsblänk på näthinnan.
 
Efter som jag fick banga här:gråta.
OM det nu skulle visa sig att det går som smort och herrn vänder hemåt under rimlig tid så finns det säkert en skvätt kaffe kvar.............. S
å man kan få lite målande berättelse om hur div ankor, gäss kanske även kor har sugits in i fläkten då den varvades upp å det grövsta:hihi:hihi
 
:arselepå dig halvsnapsen.


Vi gör lyftutrustning till monteringslinor på jobbet.
2014 gjorde vi verktyg till att lyfta turboaggregat och kompressorer till volvo skövdes nya motor lina.
Lyftobjekten lades sedan i en pall och stuvades undan ifall vi skulle få tillbaka verktygen för modifieringar. Och nu skulle de slängas....

Det vore väl bra synd.
DSC_0031_zpsbyfvowo6.jpg.html


DSC_0031_zpsbyfvowo6.jpg

DSC_0032_zpswnr0kbvo.jpg
DSC_0026_zpspvhetcby.jpg
DSC_0025_zpsajckoecf.jpg
 
Last edited:
Halvsnaps?:fyllisar
Undrar om den kompressorn passar på en 1275cc stötstångsfyra från öriket i väst:D
 
Det är en fin pjäs den kompressorn. Elektrisk tillkoppling av drivningen. perfekt som en förstegs laddare som kopplas in o ut av en tryckkontakt. Vad ska vi toppa anrättningen med ?
Hx 35? För brutalt..
mitsu 16t räcker nog
 
Last edited:
Tja update:) Utförlig beskrivning av äventyret önskas.
Även ett utdrag ur den blivande balladen om ensamma knutten färdas allena genom natten i ett ödsligt landskap.
En annan version än Paradise by the dashboard light :D
 
Nyheter
Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

Back
Top