God Jul fran Thailand!

Anders

Tidigare Dee_cati
Gick med
8 Mar 2003
Ort
Arboga
Hoj
Säsongsavslutning
Sitter pa ett cafe med ac och utanfor ar det runt 25 grader klockan 5 pa kvallen.
Innan jag somnar pa kvallen av Mekhong-ruset sa brukar jag langta hem till en nyplogad bana pa isen sa jag kan branna ut med hojen :(
Nu har jag stillat den varsta abstinensen genom att hyra den varsta moppen pa det har stallet. Vagarna ar perfekta, den varsta backen galler det att krypa uppat for pa 1:an och nerat likadant :brinnerup
Hyrde en stor jeep ocksa med en stor diesel6:a och den sladdade vi runt on med. Lamnade tillbaka den med lite mindre gummi an 24 timmar tidigare.
Inte sa billigt som jag hade raknat med, snart ar hela reskassan tomd efter bara halva resan. Dyra hotell men nu bor vi bast hittills for bara 1200 baht.

Nu ska vi dra tillbaka for att fira lite jul med resten av sallskapet som vi motte upp med har nere.

Btw, om nagon kan fixa ett bra julrim pa ett par shorts sa vore det bra :D
 
God Jul där nere! Här i Alingsås är det +4 grader och sol, så det är nästan lika bra som ni har det :rolleyes:

Förstår att du har det gött, pratade precis med syrran som befinner sig i Australien. Tillbringade julafton med att dyka på barriär-revet med vitfenad(?) revhaj...

Livet är orättvist...
 
Jag sa ikväll till mig själv, efter att det snöat sen 1900 igårkväll, att nästa år ska jag vara på Bahamas.

Man får väl se vad som händer. :va
 
Nu ska ni inte vara sa dar :) Det ar inte sa bra som det later, aven solen har sina flackar. Tex sa kan inte tjejen kora hoj (jag tillater inte) sa jag maste skjutsa vilket innebar daliga varvtider runt on. Sen finns det mygg som satan, vilka alla vill in innanfor glasogonen nar man branner pa vagarna.
Sen ar det kallt i poolen ocksa och syrrans unge tvingar mig att bada med honom.
En turist dog dagen fore julafton, mc-olycka :( De ritade upp kroppen med krita pa vagen :näsblod En liten tankestallare, och det dor flertalet varje ar pa denna o. Om ni hade sett vagarna sa skulle in forsta.
Jag motte tva stycken riktiga hojar, en 04:ans cbr 600 och en fjr1000 eller vad de heter. Jag forsokte fa tag pa forarna och fraga vart de hade hyrt dem men lyckades aldrig. Lika bra det tyckte tjejen.
Lyckas bara fa upp moppen i ca 145km/h men i kurvorna racker det till iaf. Laskigt utan utrustning men det far man leva med.
Vi kanske hors igen om jag overlever resten av tiden :3freak Imorrn hyr vi en jeep igen och beger oss ut pa offroad-korning, jag har sniffat upp en del roliga vagar dar framkomligheten med moppe ar lika med noll.

PS: Nar det ar 30 grader varmt och stralande sol sa racker det inte med mekhong och cola for att kyla ner sig....
 
Ajfan :( Manga olyckor nu da. En restaurang-agare hade kort hem sin nya bil fran bangkok, kom 5 mil innan han smallde med tva 15-aringar pa moppe. De dog direkt :(
 
Nyheter
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Back
Top