Gatreggad SM

Black Eagle

No bike, no life
Gick med
6 Apr 2005
Ort
Kristianstad
Hoj
KTM 625 -05
Tjena, ska snart köra upp till begränsad mc... Så jag hade tänkt att köpa ny MC, en supermotard. Men vad ska man tänka på när man ska köpa, tänkte köpa ngt begagnat. Har hört att dom under 600 cc é det mkt servicar och sånt på. Så vilka blir era tips? får bara vara på 25 kW..

Tack på förhand!
 
Finns sjuhundrafemtio trådar om detta.

Husaberg 650 är mycket service men också reggad på 9kW vilket ger lååg försäkring, även KTM har några mellanklassreggade hojjar (625, 640 eller 660 tror jag de e. Du kan kolla upp dessa modeller).

De hojjar som e lite skruva i i jämförelse med racehojjjarna är 640, XR 650, XT660X och Honda FMX. Även 660 å 625 är ganska snälla. Samt nån husky (Husqvarna 610S tror jag?)
 
Jag lån-snor tråden och spinner vidare litegrann på vad som redan sagts ovan.

Jag har fått för mig att med A-2körkort är det max 25 kW som gäller, och det verkar ju stämma. Men jag har även fått i huvet att det är max 600 cc. Är det alldeles fel? :va
 
Det är max 25kW och max 0.16kW/kg som gäller ingen begränsning på cc
 
Last edited:
Metaladdict skrev:
Jag lån-snor tråden och spinner vidare litegrann på vad som redan sagts ovan.

Jag har fått för mig att med A-2körkort är det max 25 kW som gäller, och det verkar ju stämma. Men jag har även fått i huvet att det är max 600 cc. Är det alldeles fel? :va

Ja fel!!

Men däremot får inte hojen ha ett förhållande mellan effekt och tjänstevikt som överstiger 0,16 kW/kg
 
Nyheter
En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Kurviger – Appen som hittar vägarna du inte visste att du ville köra

Att köra motorcykel handlar...

Richa blickar framåt mot 70 år i branschen

Bike var på plats på Richa ...

Back
Top