"Gasen på motorcyklar borde sitta på vänster sida"

Blade

G'day Mate
Gick med
6 Mar 2003
Ort
Sörbäck
Hoj
Hojlös
Läs vad Aftonbladets läsare tycker borde ändras för att göra samhället bättre för vänsterhänta.

Ex För MC:
”Gasen på motorcyklar borde sitta på vänster sida.”
Med vänlig hälsning,
Edvin, skadereglerare

Bra Edvin!! :tummenupp :tummenupp
 
Ja för man har ju sååå bra koll på vad man gör med vänsterhanden.... så det borde ju ge ÄNNU säkrare körning :crash :hej
 
Hade inte de gamla Indian-cyklarna gasen på vänster sida ?
Vill minnas jag läst det nånstans, kanske bara en skröna som så mycket annat..

//J
 
Casca skrev:
Hade inte de gamla Indian-cyklarna gasen på vänster sida ?
Vill minnas jag läst det nånstans, kanske bara en skröna som så mycket annat..

//J

Jupp, det stämmer bra det! Bla. vet jag att det var så på mcpolisernas hojar i Usa, bla för att de skulle kunna ha högerhanden fri för att skjuta med från hojen :crash :eek:
 
Gas-sida

De e helt sant att det i början av 1900-talet fanns bågar med gasen på vänster sida (Indian mfl). På höger sida reglerade man tändförställningen.

Varför? Förm. för att kunna hålla i ett skjutjärn i högra näven. Alltså av samma skäl som att hunden ska gå på vänster sida.

:)
 
Har du en länk till sidan? Den måste jag se. Är vänsterhänt själv. Det enda jag stör mig på i min vardag är ergonomiska saxar. De blir rätt så oergonomiska för oss vänsterhänta. Det gör rentav ont att klippa med en sån sax.

Annars funkar väl samhället bra även för oss vänsterhänta. Tur man inte är hantverkare eller ngt, för det finns rätt mycket verktyg, maskiner och dylikt som är rätt bökiga att hantera med andra handen.
 
Hittade sidan själv. Jag brukar aldrig scrolla längst ner på AB:s hemsida normalt sett...
 
Spiken skrev:
Hmm, har för mig att jag läste ngn gång att det hade med ögonen att göra...? :confused:
Nja. Du kan se vilket öga som är dominant genom att peka på en punkt och sen blunda med ett öga om vart annat. Det öga där du har fingret kvar på punkten är dominant. Detta är inte ett vattentätt sätt att kolla om man är höger- resp. vänsterhänt. Finns många högerhänta med ett dominant vänsteröga och tvärt om. För mig funkar dock detta. Mitt vänstra öga är dominant.
 
Last edited:
Zormin skrev:
Nja. Du kan se vilket öga som är dominant genom att peka på en punkt och sen blunda med ett öga om vart annat. Det öga där du har fingret kvar på punkten är dominant. Detta är inte ett vattensäkert sätt att kolla om man är höger- resp. vänsterhänt. Finns många högerhänta med ett dominant vänsteröga och tvärt om. För mig funkar dock detta. Mitt vänstra öga är dominant.

Jag har vänsterdominant öga, är högerhänt. :fakta

Men jag kan använda vänstern oxå...
 
Tutan borde sitta på höger sida, så man kan tuta och peka finger samtidigt som man kör :)
 
Nyheter
Danske Vilh. Nellemann övertar Honda-importen i Sverige

Äntligen är frågan om vem s...

Harley‑Davidson ”Creators Custom Clash”

Harley‑Davidson drar igång ...

Di Giannantonio tillbaka som vinnare!

Fabio Di Giannantonio är fö...

The Distinguished Gentlemans’s Ride – Körs i morgon!

Den 17 maj är det åter dags...

GOTLAND GRAND NATIONAL OCH AFTONBLADET SÄNDER 12 TIMMAR LIVE FRÅN ÅRETS TÄVLING!

Foto: Karin Tornblom Pre...

Allt om MC på Rapidos öppet hus!

Kom och hälsa på Rapido MCK...

Bike på Rapidos öppet hus!

Kom och hälsa på Rapido MCK...

Stabilt läge på Gotland Ring!

Den trista dispyten om ägan...

Anpassad service för Ducati Desmo 450 MX

Ducati lanserar serviceinte...

Oro för batteriet

Batteriet oroar mest – men ...

Back
Top