Garantiärende utomlands?

philsson

Jag gasa... å de rasa
Gick med
17 Jul 2004
Ort
Örebro
Hoj
zx7r
Köpte ett par Berik handskar förra året ifrån FC-moto i tyskland. De gick efter ett tag sönder och jag skickade dem tillbaks till FC-moto efter mycket om och men. De sa att de skulle skicka dem till Berik för reparation. Nu efter 3 månader så får jag tag på dem via telefon (dålig engelska) och de förklarar att det inte är någon garanti på hanskarna. Detta är handskar som i Sverige kostar nästan 2000kr. Finns inte 1 års skyddet eller vad det är i tyskland också? Jag har inte ramlat med handskarna utan de har gått sönder när jag kört. Skulle ringa tillbaks om 10 min för att få prata med någon som kan bättre engelska.
 
Nu har jag ringt igen. Det finns tydligen (enligt dem) ingen skylldighet till garanti i Tyskland. De skickar tillbaks handskarna till mig. :va
 
Hej;

Måste väl finnas nån EU-lag som ger konsumenter skydd mot sånt här eller? Garanti måste finnas på saker & ting som man köper inom EU!? :va

Ring till konsumentverket och fråga! De borde ha lite mer info om detta...

Lycka till!
 
Dioxin skrev:
2462156 Hej;

Måste väl finnas nån EU-lag som ger konsumenter skydd mot sånt här eller? Garanti måste finnas på saker & ting som man köper inom EU!? :va

Ring till konsumentverket och fråga! De borde ha lite mer info om detta...

Lycka till!
De hade stängt nu. Får ringa nästa vecka. Tycker som sagt också det låter väldigt mysko. :3freak
 
philsson skrev:
2462203 De hade stängt nu. Får ringa nästa vecka. Tycker som sagt också det låter väldigt mysko. :3freak

Ifs du kan dra iväg ett mail till de oxå. Har du tur så får du svar redan på måndag morgon...

mvh
 
Det är bara att gå in till en affär so säljer dessa i sverige så får de skicka dem!!

Det är deras skyldighet!!!

Är det inte Duells som lagerför dessa i sverige!!!

JAg köpte en jacka i sverige som var beställd från Tyskland , min blixtlås gick sönder, Jag fick en ny jacka!!!JAg handlade avhttp://www.bikeshop.se/
 
XJR_Jönsson skrev:
2462415 Det är bara att gå in till en affär so säljer dessa i sverige så får de skicka dem!!

Det är deras skyldighet!!!

Är det inte Duells som lagerför dessa i sverige!!!

JAg köpte en jacka i sverige som var beställd från Tyskland , min blixtlås gick sönder, Jag fick en ny jacka!!!JAg handlade avhttp://www.bikeshop.se/
Men då köpte du det ändå i Sverige. Kanske är annorlunda då?

EDIT: Isf, visa upp kvitton ifrån tysk säljare?
Ska skicka iväg ett mail till reklamationsnämnden tills på måndag.
 
Last edited:
Hårn1 skrev:
2463086 Berik måste väl ändå ha en garanti policy. Oavsett land det är köpt i. Ring direkt o prata med dem.
Jag får en medskickad kopia av FC-moto direkt ifrån Berik (på tyska) om att de inte gäller någon garanti för handskarna. Mycket lustigt.
 
var i värden du än handlar så kan du lämna in den på garanti i sverige om det är äkta vara, hos en återförsäljare som säljer detta märke.
 
XJR_Jönsson skrev:
2463168 var i värden du än handlar så kan du lämna in den på garanti i sverige om det är äkta vara, hos en återförsäljare som säljer detta märke.

Inte helt rätt. Garanti är ett frivilligt åtagande av säljaren eller tillverkaren.
Är det tillverkaren som lämnar garanti så ska den reklameras hos tillverkaren, inte återförsäljaren.
Reklamationsrätt däremot är tvingande. Enl konsumentköplagen ska reklamationer göras till säljaren.

Eftersom handsken är köpt i Tyskland ska den därför reklameras där enl deras köpregler.
Möjligt att Berik lämnar worldwide-garanti men svenska distributören kommer säkerligen inte lösa det förrän de för ersättning för sina kostnader först. Fullt förståligt, dom har ju inte sålt varan.

Lite som att har du köpt en tv på El-giganten kan du inte lämna in den för garantirep hos Onoff.
 
majtii skrev:
2463299 Lite som att har du köpt en tv på El-giganten kan du inte lämna in den för garantirep hos Onoff.

Det beror ju helt på hur Service-minded Duells är, det är mycket möjligt att de kan hjälpa dig även om handskarna inte är köpta hos dem.

Jag köpte en jacka på Intersport men reklamerade den i en Team Sportia-butik, så det beror helt på personalen som jobbar där (och kanske lite på policy oxå förståss).

Try it!
 
Linusp3 skrev:
2464053 Det beror ju helt på hur Service-minded Duells är, det är mycket möjligt att de kan hjälpa dig även om handskarna inte är köpta hos dem.

Jag köpte en jacka på Intersport men reklamerade den i en Team Sportia-butik, så det beror helt på personalen som jobbar där (och kanske lite på policy oxå förståss).

Try it!
Skall jag isf vända mig till Duells som grosist eller ska jag vända mig till någon av deras återförsäljare?
 
philsson skrev:
2466158 Skall jag isf vända mig till Duells som grosist eller ska jag vända mig till någon av deras återförsäljare?

Till en av återförsäljarna.
Lycka till!
 
En av anledningarna till att det ibland är enklast att handla i Sverige - enkelt att kontakta butiken och med hjälp av svensk lag hävda garanti.

Svensk konsumentköplag är stark, väldigt stark - det är inte alls säkert att andra länder har samma starka konsumentskydd, eller ens troligt att de har det.

Jag vet att det inte styrs upp något om man säljer till näringsidkare ute i Europa - då är det helt upp till säljaren och köparen att ingå avtal om ev. garantiåtaganden.

Du kan dock inte kräva att ev. svensk importör/generalagent skall stå för någon som helst garanti/goodwill om du köpt varan utanför Sverige.
 
*/ ?>
Nyheter
Nytt från Halvarssons: Mora V2

Halvarssons nya Mora V2 är ...

Upprop mot hojförbudet på Nürburgring Nordschleife

Efter att motorcyklar förbj...

Upprop mot hojförbudet på Nürburgring Nordschleife

Efter att motorcyklar förbj...

BMW R 12 G/S – ännu bättre med Wunderlich

Tysk precision möter äkta G...

Vinn en batteriladdare från CTEK

I samarbete med CTEK har vi...

Video: KTM 1390 Super Adventure S EVO!

Super Adventure och Teide ...

Bokningar pågår till Gotland Ring Bike Week!

Boka sommarens härligaste b...

Gotland Ring GPE Circuit i konkurs, verksamheten räddad!

Bolaget bakom den dagliga d...

Besöksstorm till MC-mässan på Elmia

Den svenska mc-mässan har v...

MC-mässan startar idag

Med start idag, den 23 janu...

Back
Top