Garagestatus

Här är dåliga mobilbilder på hur hojen börjar växa fram. Allt är fortfarande kaos. Det är fett med rejsing.
 

Bifogat

  • IMAGE_00012.jpg
    IMAGE_00012.jpg
    65.9 KB · Visningar: 82
  • IMAGE_00013.jpg
    IMAGE_00013.jpg
    50 KB · Visningar: 116
  • IMAGE_00014.jpg
    IMAGE_00014.jpg
    52.5 KB · Visningar: 83
Definiera billigt, och vad vill du kunna göra med det? Hobbex har gashandtag "För snabba och riviga starter" medans Yoshimura har för olika utväxlingar. (2500 tror jag det kostar)
 
Strider skrev:
2099203 Ni har monterat bromsslangarna fel.

Oxå har ni ingen Öhlins stydämpare. :7peta

Det har vi inte alls det och Öhlins fanns inte hos importören! (c)Mavve 2002

edit: Stvafle
 
Last edited:
Freppa skrev:
2096971 Här är dåliga mobilbilder på hur hojen börjar växa fram. Allt är fortfarande kaos. Det är fett med rejsing.
Var har ni gjort av dödarknappen? Den måste väl sitta på höger styrhalva?
 
Nyteknik skrev:
2100224 Du menar väl vänster styrhalva - där den har suttit på mina 250-racers.
Hmmm, kanske jag gör... Men den sitter i vart fall på höger sida på min hoj. Får man väl fan bara för det :va
 
Bingo skrev:
2100266 Hmmm, kanske jag gör... Men den sitter i vart fall på höger sida på min hoj. Får man väl fan bara för det :va
På riktiga motorcyklar sitter den på höger sida. På mopeder vet jag inte.
 
valmers skrev:
2100287 På riktiga motorcyklar sitter den på höger sida. På mopeder vet jag inte.
Pbvfhaaaaaaa ha ha haaa... :rofl

Du menar på gatlok sitter dödarknappen i armaturen på höger styrhalva, samma armatur som har en varierande uppsättning av knappar för blinker, startknapp, hel-halvljus, ljudtuta och ljustuta beroende på fabrikat och modell.
 
Vi har flyttat startknapp och dödarknapp till vänster styrhalva. Vid ERF så springer man ju som en liten räv över banan för att sedan svinga sig över hojen från vänster sida. Blir lättare då.
 
På begäran av Sölis så har nu Bajaräcern fått ny olja i gaffelbenen, den gamla oljan liknade lösflytande lera, även lite annat mysmek han jag med, nu är hon redo att besudla Anderstorp, Missilen provstartades och gick som vanligt som ett gökur.
 

Bifogat

  • DSCF0122.JPG
    DSCF0122.JPG
    68.5 KB · Visningar: 75
  • DSCF0123.JPG
    DSCF0123.JPG
    71.3 KB · Visningar: 64
  • DSCF0124.JPG
    DSCF0124.JPG
    69.7 KB · Visningar: 56
Gustav O skrev:
2101842 Missilen känns som en bra investering va?
Missilen har aldrig kinkat, den bara går och går trots att det är en fullkittad SBK från 93.

Bajaräcern har däremot gett många fina nätter i garaget, snart inte mycket kvar av Chrulles fulmek, men den gick finemang nere i Brno.
 
GSXR1100R skrev:
2101928 Missilen har aldrig kinkat, den bara går och går trots att det är en fullkittad SBK från 93.

Bajaräcern har däremot gett många fina nätter i garaget, snart inte mycket kvar av Chrulles fulmek, men den gick finemang nere i Brno.
Tänkte mest på att du alrdig verkar bli av med den.
 
Gustav O skrev:
2101947 Tänkte mest på att du alrdig verkar bli av med den.
Funkar bra som extrahoj på SRW, dessutom är det manligt att köra gammal SBK från 93, registret är som en tvitaktare och den ryker lika mycket som en sådan oxo.
 
Nyheter
Strängnäs Bike Show den 30/8

Sista lördagen i augusti är...

Mälaren Runt – Tillbaka till rötterna

Under lördagen kördes Mälar...

Fat Boy Gray Ghost – 35 år efter Terminator 2

2025-års Fat Boy Gray Ghost...

European Bike Week: 2-7 september 2025

Under veckan den 2 – ...

Michael Schumachers Honda Fireblade såld på auktion

Michael Schumachers Honda F...

Dags för Mälaren runt 2025 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti 202...

Retrohoj från Honda presenterad på Suzuka

Under 46:e Coca Cola 8-timm...

Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Back
Top