Frambromsproblem + sotar svart

StreetfighterGBG

Musclemachine
Gick med
7 Jul 2007
Ort
Skåne
Hoj
1st ZX9R Streetfighter White Edition, 1st Honda SP1, 1st Aprilia Tricolore, 1st GSX-R 1000 K4 Svart, 1st ZX9R Streetfighter Dreams, ZX9R Streetfighter Ghost Editionl
Med så mycket kunnighet på SH så hoppas jag på tips angående följande 2 problem på min Kawasaki KLX 650C -93.

- Min son tränade inbromsningar igår och efter ca 10-15 hårda inbromsningar så försvann frambromseffekten helt? Köpte hojen tidigt i höstas och har bytt koppling, olja osv men inte bromsolja (korkat nog så har jag skjutit på det). Kan det vara så att oljan helt enkelt är för gammal? Luft kanske? Till saken hör att bromseffekten kom tillbaka efter ca 3-4 minuters vila.
Kan jag använda DOT 5 olja och skulle det isåfall vara bättre eller skall jag strikt följa instruktionsboken?

- Nästa problem är att den sotar svart vid häftigt gaspådrag och smäller vid avslag? Att den smäller vid avslag kan man väl hänröra till att lågfartsmunstycket är för snålt tilltaget? Jag köpte i vintras ett slipon som var ämnad för en Gixxer och svetsade sedan ett eget mellanrör. Jag bestyckade också om förgasaren med nytt huvudmunstycke och lågfart. Och dessutom så monterade jag ett öppet filter för bättre flöde.
Dessutom så tycker jag att efter dessa åtgärder så borde den vara lite rappare men jag upplever den lika seg som original? Jag vet att det inte är ett racerjärn men efter dessa åtgärder så borde den bli lite vassare än original?

Tacksam för all hjälp
 
bromsvätskan har blivit så varm att den börjat koka. bromsvätska är hydroskopisk vilket betyder att den suger åt sig vatten/fukt ur luften. detta gör att vätskan blir utspädd och kokpunkten sänks. en ny bromsvätska har en kokpunkt på ca 270-250 grader och vatten som vi alla vet har ju 100 graders kokpunkt.

du bör byta bromsvätska vart annat år (ett riktmärke vi har på jobbet), och det går bra med vilken Dot4 klassad vätska som helst i princip, onödigt att betala extra för det.. (bättre att byta ofta än att köpa dyrt)

/Jippo
 
Ja ni har säkert rätt. Det var nog oljan som kokade.
Att jag tänkte använda DOT 5 oljan var att jag hade en ny oöppnad förpackning i garaget.
Medför det några problem att använda den istället för DOT 4?

Ingen som har nåt tips angående mitt andra problem?
 
dot 3 och 4 är kompatibla. sedan får man se upp lite. dot 5 är silikonbaserad och brukar inte vara en hit i samma system. 5.1 kan fungera. läs gärna:
http://en.wikipedia.org/wiki/DOT_4


mkt sot? dags att kolla ventilspel mm? hur ser stiften ut? på dem kan du se lite om den går fett eller magert. en lambdamätare är ju dock att föredra.
Komptestat?

Hur många snäpp gick du upp på munstyckena? Du har ju fått motorn att andas mkt bättre. avgaspuffar i samband med avslag med detta brukar knepigt nog ofta innebära magert... men kolla på stiften, ta bil och lägg ut här.

Ja ni har säkert rätt. Det var nog oljan som kokade.
Att jag tänkte använda DOT 5 oljan var att jag hade en ny oöppnad förpackning i garaget.
Medför det några problem att använda den istället för DOT 4?

Ingen som har nåt tips angående mitt andra problem?
 
Last edited:
Att det smäller vid avslag kan bero på att det sugs in luft någon stans i avgassystemet
 
Nyheter
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Back
Top