Frågor man vågar ställa

Finns det någon "betygsättningstråd" av mc-firmor/tillbehör här? Har letat som en tok, både via google och här på plats.

Har nämligen en hel hög med beröm att ge till en internetbutik som säljer tillbehör. :tummenupp
 
Varför kompsänker man för att köra etanol? Etanol tänder sämre än bensin.
http://www.blocket.se/jonkoping/Motor_Java_speedway_isracing_45042857.htm?ca=23_10&w=3

"Motor Java 500 cc 2 ventilers isracingmotor med speedway svänghjul, något sänkt komp för etanol inkl tändning och förgasare är endast inkörd."

Speedway (och isracing) körs på metanol, inte bensin. Men vad det har för inverkan på kompressionsförhållande vet jag inget om.
 
Speedway (och isracing) körs på metanol, inte bensin. Men vad det har för inverkan på kompressionsförhållande vet jag inget om.

Vid bensinkonvertering sänker man kopet ordentligt.
Skulle tro att etanol hamnar någonstans mellan bensin och metanol i knackkänslighet.
 
Tack för tipset, en kompis sa att det kostade 279 kr januari ut men detta var ju bättre erbjudande.
Frågan kvarstår - är det värt att uppgradera? Nån som har erfarenhet av Win 8 vad gäller prestanda och spel tex. Vore dumt om det krånglade.
Stanna kvar vid 7an tycker jag :)
Hade du haft vista, fine, men win7 är faktiskt stabilt (enligt mig).
 
Varför känner jag mig som en apa när jag äter sushi med kniv och gaffel? Det är ju trots allt ett överlägset verktyg för arbetet.
 
Finns det någon bra söksida för evenemang (främst konserter) i Stockholm? Eller för hela landet för den delen.

Jag har några jag skummar av men eftersom jag gillar allt mellan himmel och helvete så blir det ett evigt sökande.
 
Finns det någon bra söksida för evenemang (främst konserter) i Stockholm? Eller för hela landet för den delen.

Jag har några jag skummar av men eftersom jag gillar allt mellan himmel och helvete så blir det ett evigt sökande.

Ticnet har en hel del... Har för mig man kan välja efter genre där med :yoparty
 
Nyheter
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Back
Top