Steffo K
3 hojar på 35 år. Byter inte gärna.
Jag vill se fler bilder på tyskar med njurbälten!
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Det hade ju faktiskt varit intressant med ett litet förvaringsytrymme innanför fram/sidokåporna där man kunde stuva undan plånbok/nycklar och sånt. Borde ju vara görbart, kan tyckas... På min hoj som helt saknar luffarturbo är det en massa tomrum där som skulle gå att använda till förvaring.
Kan tyckas vara en god och rationell tanke, men det ena leder så lätt till det andra, osv...
View attachment 427345
Det hade ju faktiskt varit intressant med ett litet förvaringsytrymme innanför fram/sidokåporna där man kunde stuva undan plånbok/nycklar och sånt. Borde ju vara görbart, kan tyckas... På min hoj som helt saknar luffarturbo är det en massa tomrum där som skulle gå att använda till förvaring.
Tror att Suzuki RF900 och 600 har det. Visserligen ingen som längre tillverkas, men tanken har funnits.
Det är många som åker omkring under en slags falsk säkerhet, i detta fall tror säkert personen att han är odödlig för att han har ju njurbältet på sig!
Det är många som jag pratat med som intalar sig att man inte kan köra MC utan skinnställ och ryggskydd för det är så mycket farligare än att köra utan och man skulle dö DiReKt!
Men i realiteten är skyddskläderna inte alls så "viktiga" som många tror. Enligt SMC dör ca 1 förare per 10000 MC i trafik och i snitt kör MC förare i Sverige 200 mil per år. Ser man sedan på trafikverkets långtidsstudier över MC dödsolyckor så är det bara 7% av de som haft hjälm men saknat skyddskläder som skulle ha överlevt olyckan om de hade haft skyddskläder.
Så i enkla slängar är det 0.0050 % chans att man dör när man åker en tur på 10 mil med skinnställ och det är 0.0054 % chans att man dör om man kör utan skinnställ.
Frågan är hur många det är som kör mer aktivt, snabbare och tar större risker bara för att de har de där extra 0.0004 % extra i marginal när de satt på sig skinnstället och ryggskyddet.![]()
"Läs några gånger till vad du har skrivit"
Du menar alltså oavsett om man bär skyddsutrustningar eller inte konsekvenserna blir detsamma vid en olycka!
...
Jag tror fortfarande att skyddsutrustningar kan rädda liv!![]()
![]() |
Fat Boy Gray Ghost – 35 år efter Terminator 2
2025-års Fat Boy Gray Ghost... |
![]() |
European Bike Week: 2-7 september 2025
Under veckan den 2 – ... |
Michael Schumachers Honda Fireblade såld på auktion
Michael Schumachers Honda F... |
|
![]() |
Dags för Mälaren runt 2025 – 16 augusti
Lördagen den 16 augusti 202... |
Retrohoj från Honda presenterad på Suzuka
Under 46:e Coca Cola 8-timm... |
|
![]() |
Sandvikens franskaste Triumph
I Norrtälje kunde vi se hur... |
![]() |
Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul
Den 2 augusti körde Hydet M... |
![]() |
A ride for our child, Tyra
MC-kortegen ”A ride for our... |
![]() |
Mälaren Runt #40 – 16 augusti
Lördagen den 16 augusti kör... |
![]() |
Specialbyggd Yamaha XSR900 GP
För att fira den trefaldige... |