forlorat kort!

Väcker tråden igen eftersom jag startade den.
........

Jag vet även att jag aldrig mer kommer stanna för polisen eller visa mitt körkort, de kan ta sig i arslet, de drar alla över en kant.

Varför följa lagen när lagen skiter i dig?:confused:

Om du inte kört för fort, Vad hade hänt då ??

Jävla gnäll jämt om att man kört för fort på 50 sträcka o inte fattar att det finns en anledning till att det just är 50.

Cykelbana som korsar, du kör i 75...hur lång broms å reaktionssträcka har du ?? Kommer en cyklist å inte hinner se dig , du kör in i den 19 åriga snyggingen du i fredags stötte på å hon lovade ringa dig..:tungan .:rolleyes: ..

Sluta klaga när ni torskar , ingen att skylla på än er själva.
 
ok så jag måste skriva ett brev o skicka det till länsrätten och länsstyrelsen o uppge att jag anser straffet vara aldelles för hög, att de inte har tagit hänsyn till trafiksituationen som råde vid tidpunkten. Blir det rättegång av det eller sköts det bara byråkratiskt? Ingen här som har lite erfarenhet av sådant här skit? Hjälper det att man klagar på att man straffas mer för att man fort för fort o inte skadat någon än att man rånar en pensionär? :gnissla :tungan

Om du inte kört för fort, Vad hade hänt då ??

Jävla gnäll jämt om att man kört för fort på 50 sträcka o inte fattar att det finns en anledning till att det just är 50.

Cykelbana som korsar, du kör i 75...hur lång broms å reaktionssträcka har du ?? Kommer en cyklist å inte hinner se dig , du kör in i den 19 åriga snyggingen du i fredags stötte på å hon lovade ringa dig..:tungan .:rolleyes: ..

Sluta klaga när ni torskar , ingen att skylla på än er själva.

Visst fan gör vi fel/ gjorde jag fel men man ska fan urskilja att man kör för fort på 50 väg genom centrala stan eller i bebyggelse o utkanten av stan. Detta var en 4 filig väg med buskar mellan vögbanor, o kl var 21.50 en söndag kväll, inte en människa/bil så långt ögat kan se.

Om du tycker att man skall dra alla över en samma kant så måste du vara riktigt korkad!:huvet
 
Last edited:
Du skulle gjort fuckyouBurnout och gassat helvete! :rock

Det är mycket jag skulle ha gjort men det e lite för sent. Först så fattade jag inte vad som hände, de va inte så att jag gasade helvetet ur hojen, körde normalt o snuthoran kramade styret tills jag gick av :gnissla
 
någon som har råkat ut för samma sak någon gång men kört bil? dva fått körkortet indraget 1 mån o inom ett års tid kört 30-40 över på en 50 sträcka? Vad fick ni för det? Undrar om domen hade varit samma om det hade varit med en bil el. en äldre förare? Känns som polisen/länsstyrelsen dömmer ut en bara för att man e ung o kör sporthoj. :confused:
 
Nyheter
Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Danske Vilh. Nellemann övertar Honda-importen i Sverige

Äntligen är frågan om vem s...

Back
Top