Svenska politiker, precis om svenska rättsystemet, är MÖG! Så är det bara.
Här värnar man mer om kriminella än om gammlingar som slitit hela sina liv för att vi ska få leva gott, eller barnen som är vår framtid. Svenskar är ett destruktivt folk som gillar att frottera sig i andras olycka. Vi älskar att läsa om all olycka i världen i tidningen på morgonen, läsa om katastrofer än där än här på nätet medan man myglar från jobbet, sen komma hem och avsluta dagen med att gotta sig i allt skit som hänt på nyheterna. "Åh det är så hemsk allt som händer, men gud nä lilla jag kan inte göra ngt åt det!" och så tittar vi på, passivt.
Det händer så mycket bra saker i världen. Om de goda nyheterna fått ens en tredjedel så stor uppmärksamhet som de dåliga så hade folk kanske börjat fokusera lite mer på bra saker, och bli mindre destruktiva och försökt göra något!
I Sverige e det SYND om inbrottstjuvar som blir bitna av hundar, så då avlivar vi hunden för den är ju störd i huvudet! Den har ju inte alls gjort precis vad den ska. Nä, straffa djurägaren och djuret och tyck synd om brottslingen.
Och poliser ska ju knappt få lyfta ett finger för då är det polisvåld!
"ursäkta, men kan du va så snäll å sluta råna den här banken nu? snälla?"
....Svenskar vill ju inte sätta dit brottslingar, för då har de ju inget å underhålla sig med längre!
Jävligt bra sagt!
