AleX skrev:säker på att den inte hade någon typ av olja på sig.. (hinna)
Med lite sprit på den så blev den ren.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
AleX skrev:säker på att den inte hade någon typ av olja på sig.. (hinna)
nomolas skrev:Nu är det halvfärdigt.Ska putsa bort allt klister, som blev av maskeringstejpen, och kanske klarlacka men vet inte om det finns värme beständig klarlack.
![]()
Men så här är den än så länge i alla fall
Jupp, aluminiumrost!Busgrabb skrev:Nice...men du måste klarlack burken annars kommer det rosta på den olackade ytan väldigt fort !
Mattias skrev:Jupp, aluminiumrost!
nomolas skrev:ska jag klarlacka bara slutburken eller ska jag lacka hela avgasröret?
Chrille skrev:Mattias är bara spydig och Busgrabb tänker inte. Låt det vara. Aluminiumet kommer bli snyggt gråvitt. Alu rostar inte vettu! Låter du det bara "åldras" lite så kommer det bli kanon och blanka repor odyl försvinna.
låter konstigt att dom bara försvinner, men om det är så som du säger så är det ju toppen nomolas skrev:låter konstigt att dom bara försvinner, men om det är så som du säger så är det ju toppen
![]()
Chrille skrev:Skura en alugryta med svinto så blir den blank o lite smårepig. Låt den stå ett tag så är den jämngrå igen.
Alu Oxiderar och får en vitgrå hinna. Den kommer int var blank men jämnalugrå. Så länge det gäller SMÅ repor alltså.
Lasson skrev:jag sprayade själv mitt gamla blås efter en vurpa och inte fan lossnade det. Hoppas ditt håller, annars är det ju inte hela världen. Mycket nice, jag är lite avis. Finns det inte värmetåligafärger i andra färger?
Mattias skrev:Jupp, aluminiumrost!


Bikerbitch skrev:nomolos; Om jag inte minns helt åt fanders fel så finns det ett pm i din inkorg jag gärna vill ha svar på![]()
Huck skrev:Grymt jävla fin den blev![]()
Var det några problem med att få på framkåpan? med fäste och lyse och sånt?
nomolas skrev:Lyset satt på när jag köpte den, men jag kan titta hur den sitter om du vill, och knäppa några kort.
|
|
Scenic – navigering för dig som prioriterar vägen framför destinationen
Screenshot De flesta nav... |
|
|
CTEK visar upp ny laddare och ”booster”
CTEK NXT 5 Nu börjar sol... |
|
|
Vi provkör nya H-D-modeller
Allt om MC åkte till Malaga... |
|
|
IDM tar klivet upp – EURO MOTO lanseras
EURO MOTO ersätter inte IDM... |
|
|
Galfer skärper greppet om racing
Pressrelease från Galfer: ... |
|
Vi provkör Indian Chief Vintage
Screenshot I kommande nu... |
|
|
|
Ducati DesertX 2026
Ducati DesertX 2026 – ännu ... |
|
|
KTM firar 100 år av 6DAYS
KTM firar 100 år av 6DAYS® ... |
|
|
Snabbladdad ny 94-hästars elhoj
BBM Hiro – ett helt nyutvec... |
|
|
KTM bryter med Kiska – så påverkas framtidens design
Efter flera decennier tills... |