Fixa glappt styrlager, hur/vad göra?

Blackadder

Professionell fegis
Gick med
4 Apr 2003
Ort
a
Hoj
a
Min hoj har blivit glapp i styrlagret och jag funderar på om det är enkelt att fixa själv, typ dra åt nått, eller om det bör lämnas in på verkstad. Har inte så bra koll på det här och eftersom man är rätt beroende av kunna styra så vill jag inte sabba nått. Har du erfarenhet av det här så skriv gärna lite om vad du gjorde, vad det kostade och om du behövde byta nått lager etc.

/Black
 
Jag bytte styrlager och packboxar på en xt600 i somras, några timmars mek! Men de blev bra, se till att han en mekbok så du vet med vilka moment du ska dra åt etc! Kostade väl 300 kr ca.

/ Hannes
 
ofta fins det ju möjligheten att dra åt en stor mutter som sitter på kronan, men har du inte koniska styrlager så funkar inget utan de måste bytas ut.
 
Hmm, Triumph speed4. Det borde la vara koniska på den va? För i så fall ska det la gå att dra åt lite tycker jag. Testa det!
 
Oftast har man nån låsmutter oxå, t.ex. ovanför gaffelkronan. När man drar den brukar lagret sättas åt lite till.
Så dra inte den nedre så hårt, dra den övre o kolla sen att det inte går trögt eller hackigt nånstans. Kan behöv prova lite fram och tillbaka innan det blir lagom.
Min erfarenhet är att när lagren behöver sättas åt så är dom ofta slitna och behöver bytas. Men prova dra först.
/u
 
*/ ?>
Nyheter
Voge DS 800 X Rally – Ny offroadhoj till 2026

Voge DS 800 X Rally är en n...

Harley-Davidson laddar upp med massor av kubik

Harley-Davidson fortsätter ...

KTM 790 Duke – ny generation på gång till 2027?

KTM:s mellanklassraket får ...

Nytt från Halvarssons: Mora V2

Halvarssons nya Mora V2 är ...

Upprop mot hojförbudet på Nürburgring Nordschleife

Efter att motorcyklar förbj...

Upprop mot hojförbudet på Nürburgring Nordschleife

Efter att motorcyklar förbj...

BMW R 12 G/S – ännu bättre med Wunderlich

Tysk precision möter äkta G...

Vinn en batteriladdare från CTEK

I samarbete med CTEK har vi...

Video: KTM 1390 Super Adventure S EVO!

Super Adventure och Teide ...

Bokningar pågår till Gotland Ring Bike Week!

Boka sommarens härligaste b...

Back
Top