Filmbolagen undrar varför vi inte köper filmer?

samma här:tummenupp


vad är det för film? nyfiken


Någon som sett Star Trek filmen? är den värd ett biobesök

Handlar om piratradio i storbritannien under -60 och 70talet. Helskön rulle som får mig att vilja ha vart ung då. :D

Star Trek ligger som nästa film på bio-listan, så avslöja inte för mycket här nu om nån sett den. ;D
 
Handlar om piratradio i storbritannien under -60 och 70talet. Helskön rulle som får mig att vilja ha vart ung då. :D

Star Trek ligger som nästa film på bio-listan, så avslöja inte för mycket här nu om nån sett den. ;D

Den ligger på min "att se lista".

Vi hade ju våra egna svenska radiopirater "Radio Nord" och "Radio Syd" ungefär vid samma tid, samt ett flertal mindre och högst lokala piratradiostationer.

Alla hjälpte dom till att driva på den tidens lagstiftning, Radio Nord stängdes ner av piratradiolagen, samtidigt som sveriges radio istället lanserade P3 och "Melodiradio" som skulle efterlikna den typ av musikprogram som piraterna sände.

På 90 talet ledde Radio Nova till att beslut togs om att tillåta reklamfinansierad radio.

I dagsläget vet jag inte om det finns några Piratradiostationer aktiva i sverige, trots att det aldrig har funnits bättre tekniska förutsättningar.

En MP3 spelare fullsmockad med musik och jinglar på random-repeat skulle ju ge bättre variation än samtliga komersiella radiostationer i dag.
En sändare bygger man för småpengar.

Folk måste helt enkelt vara nöjda med smörjan som spelas på komersiell radio.
 
*/ ?>
Nyheter
Ducati Superleggera V4 Centenario – kolfiberdrömmen

Med anledning av Ducatis 10...

Yamaha Ténéré 700 World Raid provkörd och klar!

Just nu återhämtar vi oss p...

Provkörning pågår, Ténéré 700 World Raid!

Just nu är vi mitt i provkö...

Världslansering, Yamaha Ténéré 700 World Raid!

Just nu är Bike på plats på...

Scenic – navigering för dig som prioriterar vägen framför destinationen

Screenshot I samband med...

CTEK visar upp ny laddare och ”booster”

CTEK NXT 5 Nu börjar sol...

Vi provkör nya H-D-modeller

Allt om MC åkte till Malaga...

IDM tar klivet upp – EURO MOTO lanseras

EURO MOTO ersätter inte IDM...

Galfer skärper greppet om racing

Pressrelease från Galfer: ...

Vi provkör Indian Chief Vintage

Screenshot I kommande nu...

Back
Top