Felsökning quickshifter - S1000RR 2011

Sniglom

Gudomlig sporthojare
Gick med
4 Nov 2013
Ort
Göteborg
Hoj
S1000RR -11, GSXR1000 -07, CBR600FS -02, Matchless G3 -55
Hej!

Microbrytaren vid kopplingen gav sig på min BMW. Då slutade QS att fungera och det gick inte att starta med växel i eller byta körlägen.

Jag bytte microbrytaren, det löste problemen med körlägen och start med växel i, men quickshiftern gick aldrig igång.

Prövade att göra adaptering av växellägen med GS-911, men det gjorde ingen skillnad. Prövade också att dra i och ur kontakten till QS-brytaren, det hjälpte inte och kontakten såg ren och fin ut inuti.

En ny QS-brytare ser ut att kosta över 5000kr, så vill gärna säkerställa att brytaren är dålig innan jag köper en ny.

Hur går jag vidare härifrån?
 
Jag fick möjligheten att testa och köpa en fungerande QS-brytare från en användare här på forumet. Min brytare var trasig och allt löste sig efter ett byte.
 
Nyheter
Premiär för Östgöta Dundret

Under 1940 talet var Finspå...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Nya BMW S 1000 RR tar form

Redan i maj 2025 gav BMW me...

Helsvarta Deadwood – Ny cruiser från H-D

H-D presenterar nya Deadwoo...

Sommarauktion hos Antiqueweb

Svenska Antiqueweb avslutar...

HJC stärker kundrelationen

Pressrelease från HJC Helme...

Sportsterbygge i nästa nummer

I Allt om MC nummer 8 komme...

Dags för gräsgasa hos Hydet

Den 1 augusti kör Hydet MC ...

Back
Top