Silwer
för******
kommunanställd ja, du vet ungdommarna blir ju rekordeliga människor om de får möta ärliga manliga förebilderMarkus skrev:Låter som en kommunanställd, knappast av kriminalvården hoppas jag?

Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
kommunanställd ja, du vet ungdommarna blir ju rekordeliga människor om de får möta ärliga manliga förebilderMarkus skrev:Låter som en kommunanställd, knappast av kriminalvården hoppas jag?
Markus skrev:.
Man gör ju inte det om Achmed är svensk medborgare, vilket jag vågar påstå att alla som vistats här i 25 år är (om de vill).
HanneZ skrev:Så pippi menar alltså att 85% av dom som sitter i fängelse inte har svenskt medborgarskap? För det va ju dom hon ville skicka hem.
Silwer skrev:kommunanställd ja, du vet ungdommarna blir ju rekordeliga människor om de får möta ärliga manliga förebilder![]()
Markus skrev:Ja se på mig, jag blev nedslagen av min kamratstödjare 1994 - fan vad rekorderlig jag är.
Hans senaste adress är förresten Norrtäljeanstalten, undrar vad den gamla tjackisen har att säga om det här ämnet.![]()
Varför dela ut nya medborgarskap, uppehållstillstånd duger bra.UrbanTiger skrev:Söker man sVenskt medborgarskap så ska det fan vara villkorat i 10 år.
Tja är de våra egna så får vi nog betala för deras fängelsevister osv, nån annan lösning kan jag inte se.UrbanTiger skrev:Det är ju ett vanligt argument att man kan ju inte utvisa folk bara för att dom är invandrare. Vart ska vi då skicka våra egna som begått samma brott ?
Silwer skrev:Lite stryk gör gott.
Kändes det bättre efteråt?
Jag tycker vi evakuerar gotland och planterar in hajjar och lägger ut minor och sånt. Sen dumpar vi bara alla bråt slingar där så får dom göra som domm vil!1Silwer skrev:Tja är de våra egna så får vi nog betala för deras fängelsevister osv, nån annan lösning kan jag inte se.
Men visst det vore fint om man kunde exportera dem till billiga fängelser i Taiwan eller Kina, då kunde vi ju spara en slant.
Så gör ju industrin för att spara.
Pippi skrev:Jag tror inte det för de jag känner som suttit inne känner inte alls igen din beskrivning av fängelsemiljön.
Pippi skrev:Eller som gruppvålvtäckterna i Tumba va det va? Hon sa inte nej tillräckligt många gånger... VAD ÄR DET???? Vad är tillräckligt många gånger? en eller 100?
Markus skrev:Den där storyn var så full av märkligheter, Aftonbladet & Cskapade en skandal utifrån väldigt lösa uppgifter.
Som sagt: Visa upp siffrorna och var de kommer ifrån!" Finns otroligt många myter ínom detta området! Du vet: det talas tyst om och jag känner en polis som...Silwer skrev:iaf är inte de 12-15% rellevanta, det talas tyst om sånt där men jag gissar på en högre siffra, uppåt 50%.
UrbanTiger skrev:Har en affärside på det som man kan ro iland med EU-stöd![]()
bonny skrev:Försöker skriva om det så att det inte skall se så illa ut!
Pippi skrev:Det tror jag också, men kan du hålla med mig om att det är sjukt. Hur många gånger man ska säga nej...
tja jag hörde iaf i media för några år sen tror jag att det var runt 50% med invandrarbakgrund som satt inne för våldsbrott.bonny skrev:Som sagt: Visa upp siffrorna och var de kommer ifrån!" Finns otroligt många myter ínom detta området! Du vet: det talas tyst om och jag känner en polis som...
Och nej! Det är itne gjort några större undersökningar på invandrare och brott efter slutet på 80-talet i Sverige, ialla fallinte via BRÅ, SCB eller CVP, men det är genomförts en stor de sista åren som de håller på att samannställa nu. eller som AH 17 ser på det: Försöker skriva om det så att det inte skall se så illa ut!
![]() |
Fat Boy Gray Ghost – 35 år efter Terminator 2
2025-års Fat Boy Gray Ghost... |
![]() |
European Bike Week: 2-7 september 2025
Under veckan den 2 – ... |
Michael Schumachers Honda Fireblade såld på auktion
Michael Schumachers Honda F... |
|
![]() |
Dags för Mälaren runt 2025 – 16 augusti
Lördagen den 16 augusti 202... |
Retrohoj från Honda presenterad på Suzuka
Under 46:e Coca Cola 8-timm... |
|
![]() |
Sandvikens franskaste Triumph
I Norrtälje kunde vi se hur... |
![]() |
Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul
Den 2 augusti körde Hydet M... |
![]() |
A ride for our child, Tyra
MC-kortegen ”A ride for our... |
![]() |
Mälaren Runt #40 – 16 augusti
Lördagen den 16 augusti kör... |
![]() |
Specialbyggd Yamaha XSR900 GP
För att fira den trefaldige... |