Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Totalt odugliga om man har en sporthoj,,, gillar endast glidarkulturen.
28000:- för en trafikförsäkr,
Hmm.. Ser att de har märkesförsäkring för Aprilia. Undrar vad en Rsv4 kostar??
just när det gäller frågor om ett f-bolag är bra eller inte tycker jag att enbart de som haft ärenden hos dem bör yttra sig. premien känns mindre relevant innan någonting händer och man faktiskt måste ha ut någonting av sin försäkring.
själv skulle jag mycket väl kunna tänka mig att försäkra hos svedea om man läser igenom villkoren. Men om jag väljer mellan svedea och bilsport, väljer jag bilsport då jag har haft mycket bra erfarenhet av dem gällande mitt pågående ärende.
Karlsen: skötte svedea både person och fordonsskador eller lämnade de över personskadan till ett annat bolag (bilsport t ex sammarbetar med moderna)
Som jag sagt tidigare när det gäller Svedea så är det avhoppare från Bilsport och MC som startat upp Svedea med en dansk (?( Hannover någonting)) i ryggen. DVS vill de inte veta av renodlade sporthojar, PRECIS som Bilsport.
De har EXAKT samma villkor som Bilsport fast de har en "Säker, säkrare och säkrast" nivå på sina premier med olika krav. Garage, brukare osv... Samt att de klår Bilsport med ett antal hundralappar oftast.
Kört med dem i snart ett år men inte behövt bruka försäkringen så jag har ingen reell erfarenhet utan bara sparat 1700:- tror jag det var mot Bilsport.
Byter tillbaka till Bilsport nästa gång då de infört Ducati märkesförsäkring nu och blir billigast.
![]() |
Norton Motorcycles siktar på fyra nya modeller till 2026
Norton Motorcycles förbered... |
![]() |
TILLSTÅND KLART: GGN 2.0 KÖRS I HEJDEBY 2025
Nu är det klart att världen... |
![]() |
Norton Motorcycles siktar på fyra nya modeller till 2026
Norton Motorcycles förbered... |
GB350S i fokus på Wheels and Waves 2025
Honda var tillbaka i Biarri... |
|
![]() |
En hyllning till mästaren!
Pressrelease från MV Agusta... |
![]() |
Vinnarhoj från Custom Bike Show
I nästa nummer av Allt om M... |
![]() |
Testhoj hämtas från Sulas MC
Vi åkte till Strängnäs för ... |
Transportstyrelsen avvecklar appen Mina fordon
Foto: Andreas Johansson ... |
|
![]() |
Custom Bike Show 2025
Den 7 juni var det åter dag... |
![]() |
Forged följer tre baggerbyggen
Tre amerikanska hojbyggare ... |