Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Jag har original Yamaha manualen så undrar du något mer är det bara att hojjta till
View attachment 451748

Kommer dessa passa rakt av? Risken är väl att det är större avstånd mellan insugen på en 500 än på din 400. Blir hur som helst intressant att läsa fortsättningen.Glada nyheter, SS Bikeparts i göteborg verkar ha ett set förgasare till xj 500 från 81. Så det blir att beställa dom snarast![]()
Lite surt eftersom jag har en tight budget för hojen, men sånt är ju livet![]()
Uppdatering.
Förgasarna sitter på och är rengjorda. Ikväll lyckades jag dra igång hojen. Första rundan behövdes lite startgas men sen startar den rätt lättden verkar bete sig likadant som sist dock. Den varvar mycket på tomgång när den är varm. Den lägger sig stabilt på 4000 varv och när man gasar så sjunker varvtalet för långsamt tillbaka om ni fattar vad jag menar. Har läst lite om läckage runt insugen osv men det verkar inte vara det. Beror detta på igensatta lågfartsnålar?
på samma sätt som att lågfartsmunstyckena skulle vara lika igensatta. Nu är jag inte hemma på ett par veckor, men jag ska definitivt sätta dit filtret o kolla hur den går på cylindrarna. Körde inte den länge igår för jag vet inte skicket på oljan, men spontant tror jag inte alla cylindrarna gick felfrittJa det är ett riktigt härke att få på gummina, men dom sitter där dom ska med slangklämmor runt. Men ska jag vara ärlig så har jag testkört utan luftfiltret monterat.
Det låter dock lite märkligt tycker jag att båda förgasarna skulle vara i lika mycket osynk så att den går likadant med bådapå samma sätt som att lågfartsmunstyckena skulle vara lika igensatta. Nu är jag inte hemma på ett par veckor, men jag ska definitivt sätta dit filtret o kolla hur den går på cylindrarna. Körde inte den länge igår för jag vet inte skicket på oljan, men spontant tror jag inte alla cylindrarna gick felfritt
Nej, men det känns inte som första åtgärden riktigt.
|
|
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027
Brembos nya carboceramiska ... |
|
Ducati lanserar Desmo450 EDS
Ducati lanserar Desmo450 ED... |
|
|
|
Custom Bike Show 2026
I år var det 52a gången Cus... |
|
|
Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!
Med en månad kvar är det gl... |
|
|
Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp
I motorvärlden finns det ha... |
|
|
Inga mirakelbatterier ändå?
Rabalder kring Verge: Har s... |
|
|
Custom Bike Show på lördag!
På Sveriges nationaldag, nu... |
|
|
Bilder från DGR 2026
Den 17 maj kördes The Disti... |
|
|
ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige
PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,... |
|
|
Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!
Det är med glädje vi pratar... |