Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Solid snake skrev:Om man har fyra cylindrar o en fugge så måste blandningen ta sig en längre väg till 1ans o 4ans cylinder, vi räknar på en volvomotor, alltså får man mindre effekt tror jag och inte lika fet blandning som 2ans o 3ans cylinder (bara en teori, kanske har rätt?)
Man får jämnare flöde om blandningen har lika lång väg till varje cylinder med 4 fuggar, förmodligen snabbare svar på gas också.

UrbanTiger skrev:En bilmotor varvar 6-7 tusen per minut, en MCmotor kanske 11-14000 (ja,ja vissa ännu mer). Kräver stabil matning med soppa/luft. En gemensam förgasare skulle få ett tufft jobb att hänga med.
Bilmororn är dessutom byggd för att ha så mycket vrid som går tidigt i varvtalen medan en MC har händer det grejjer färst när man kommit upp i varv. Långa insug get bättre bottenvrid så det blir bra på en bil men funkar nog inte så bra på MC:n
Kolla HD som har en gasare på två cyllar, vill du ha det så![]()
och den varvar inte särskillt mkt...Nexor skrev:Nu vet jag inte om du har sett suzuki DR800BIG för den har 2fuggar på 1 cylideroch den varvar inte särskillt mkt...
sanntur skrev:Jag kan tänka mig att 4:a "fuggar" och lite över 100 hästar som drar på strax under 300kg släpper igenom 0,7-1,1liter milen..
häng på ett ton till och du har en soppaförbrukning
som e nästan tre dubblad (+moms)
Borde ju lätt gå att undvika att cyllarna stör varandra genom att sätta reed i varje insugsrör?Robban_C skrev:En fugge per cylinder innebär dessutom att de olika cyl inte stör varandra.
Har du en fugge till massa cyl finns risk att en cyl initiella del av insugsfasen stjäl färskgaser från en annan som just håller på att avsluta insugsfasen.
Detta brukar avhjälpas med div hyss, ex vis på 8r kör man med så kallade tvåplansinsug, dvs 2 (eller 4) portar i fuggen förser halva (2 plan i insuget som går till olika cyl) motorn var med färskgaser vilket minskar detta.

Reeds bromsar. Man har ex vis inte reeds på tvåtaktare där toppeffekt har högre prio än mellanregister.Wunder skrev:Borde ju lätt gå att undvika att cyllarna stör varandra genom att sätta reed i varje insugsrör?
|
|
Australiskt stjärnskott klart för GGN 2026
20-årige australiensaren Wi... |
|
|
Alltid redo för regn
Håll dig torr på hojen – ny... |
|
|
Bridgestone dominerade i Suzuka 8 Hours
Pressrelease från Bridgesto... |
|
|
Publikrekord under World Ducati Week
Ducati slog publikrekord un... |
|
|
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027
Brembos nya carboceramiska ... |
|
Ducati lanserar Desmo450 EDS
Ducati lanserar Desmo450 ED... |
|
|
|
Custom Bike Show 2026
I år var det 52a gången Cus... |
|
|
Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!
Med en månad kvar är det gl... |
|
|
Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp
I motorvärlden finns det ha... |
|
|
Inga mirakelbatterier ändå?
Rabalder kring Verge: Har s... |