Lou siffer
officiellt lammkött
jag har hört att den det kvittar hur länge du slipper skriva ändåNej det kommer du inte hamen om du blir tagen eller liknande så kortet ryker då tror jag du får en ny prövotid på 2 är efter att du tagit ditt nya kort
![]()
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
jag har hört att den det kvittar hur länge du slipper skriva ändåNej det kommer du inte hamen om du blir tagen eller liknande så kortet ryker då tror jag du får en ny prövotid på 2 är efter att du tagit ditt nya kort
![]()
Nu reder vi ut det här;
1. Du har inte körkort för A1, du har gjort teorin men inte uppkörningen.
Teorin gäller då 1 år från och med den dagen du gjorde det, därefter måste du skriva upp igen om du inte hunnit göra en godkänd uppkörning.
2. Du har A1, och ska vidare till A.
Din teori gäller livet ut, du behöver aldrig mer göra teoriprovet för A (om du nu inte förlorar körkortet under prövotiden). Du behöver bara göra en uppkörning, oavsett om det är 5 år sen du fick körkort för A1.
alltså, man tar a1-kort och ska vidare till a. har man då tagit sitt kort för mindre än två år sedan behövs bara en ny uppkörning med en större mc.Teorin gäller tills du trillar av pinnen, och har du bara A1 så får man inte köra större cykel än 125cc.. Det är bara att boka uppkörning när man känner sig redo för det med en större hoj.(dock får den inte understiga 375cc vid provet,inte ha en maxeffekt på mer än 25kw och vikt/effektförhållandet får högst vara 0,16kW/kg!) Annarså är A1 kortet en mycket bra erfarenhet som man har till stor hjälp av när man senare skaffar b-körkort. (Av egen erfarenhet)
![]()
Nej, man måste ha fyllt 18 innan man får köra upp för A beg.
stämmer fint samt att du inte behöver falsk lägg då 90% av vakterna på små orter tror att körkort=18![]()
är de så dumma?har aldrig tesstat visa upp det men nån lär väl kolla på födelseåret eller behörigheten?
är de så dumma?har aldrig tesstat visa upp det men nån lär väl kolla på födelseåret eller behörigheten?
Om du kör som du gör nu så ryker la ditt kort inom en månad![]()
![]()
men din feta crm maler ner min crm så det jämnar ut sigmen vad skulle hända om man åker fast när man försöker lura vakten med a1 kortet på krogen eller macken? oftast så brukar dom ju bara avvisa en. men har ju hört skräck exempel med personer som kört me falsklegg om att polisen blir inkopplad m.m. skulle kortet kunna bli indraget isåfall?
vet att det låter lite löjligt o mesigt men va fan man vill ju veta vad som skulle kunna hända i värsta fall.
men vad skulle hända om man åker fast när man försöker lura vakten med a1 kortet på krogen eller macken? oftast så brukar dom ju bara avvisa en. men har ju hört skräck exempel med personer som kört me falsklegg om att polisen blir inkopplad m.m. skulle kortet kunna bli indraget isåfall?
vet att det låter lite löjligt o mesigt men va fan man vill ju veta vad som skulle kunna hända i värsta fall.

|
|
MC-mässan startar idag
Med start idag, den 23 janu... |
|
|
Fullt drag på mc-mässan i Jönköping!
Bikes monter full till bred... |
|
|
Nya Indian Chief Vintage
I kölvattnet av att ha spar... |
|
|
MotoGP 2026: kalender och förare
MotoGP-kalendern och förarn... |
|
|
Benavides till dramatisk Dakar-seger
Luciano Benavides, som gick... |
|
|
Gotland Ring Bike Week 2026 – rabatt på färjan klar!
Alldeles nyss fick vi klart... |
|
|
Michelin lanserar Anakee Adventure 2 – nytt adventuredäck med fokus på väg, men redo för grus!
Michelin breddar sitt adven... |
|
|
Svensk auktion med tävlingshojar
Det svenska företaget Antiq... |
|
Officiella: Harley-Davidsons 2026-nyheter
Efter att Cruiser-programme... |
|
|
|
WP kliver in i bromsvärlden – lanserar helt nya bromssystem
WP har länge varit synonymt... |