Snott från sydsvenskan.se
"De är olämpliga för nybörjare"
2 december 2005 23:30
De utgör bara 4–5 procent av mc-parken, men svarar för mer än en fjärdedel av dödsolyckorna. Därför vill Försäkringsförbundet och STR, Trafikskolornas riksförbund, införa en 25-årsgräns och att föraren haft mc-körkort i fem år för att få köra supersportmotorcykel.
MALMÖ. Kravet framförs av Försäkringsförbundets vd Annika Lundius och STR-ordföranden Berit Johansson i en skrivelse till trafikminister Ulrica Messing.
– Eftersom sportmotorcyklar-na svarar för så stor andel av olyckorna, trots att de är relativt få, så tycker vi att det är viktigt att man har en mogen syn och erfarenhet när man sätter sig på en sådan helvetesmaskin, säger Berit Johansson.
– De är helt enkelt inte lämpliga för nybörjare.
Försäkringsförbundet och STR pekar på att så gott som alla förare som dödas under första året med mc-kort kört supersportmotorcykel. Enligt en studie som Vägverket gjort av dödsolyckor 2000–2003 var superhojarna inblandade i 80 av 146 mc-olyckor där någon omkom.
– Jag är självklart oroad över att unga motorcykelförare är överrepresenterade i olycksstatistiken, säger Ulrica Messing.
– Det har blivit allt mer populärt att köra mc. Antalet motorcyklar i trafik i Sverige har ökat. Även om antalet dödade i mc-olyckor inte har stigit i förhållande till antalet fordon, så innebär ändå ökningen att fler dör i mc-olyckor.
– Statistiken visar att supersport-mc i kombination med höga farter innebär höga olycksrisker. Utvecklingen internationellt har varit mer oroväckande än i Sverige, med ökande olycks-tal och en överrepresentation för mc-olyckor jämfört med and-ra trafikolyckor. Många länder har därför velat få till stånd en skärpning i körkortsdirektivets krav för mc-körkort.
– Just nu pågår diskussioner i EU-parlamentet och i ministerrådet om ett förslag till ett nytt körkortsdirektiv.
Motorcyklisterna skeptiska
På SMC, Sveriges motorcyklisters centralorganisation, ogillar man förslaget om åldersgräns för supersport.
– Vi har redan ett fungerande system med stegvisa körkort för motorcykel, säger Maria Nordqvist, internationell sekreterare på SMC. Vi tycker också att man ska avvakta översynen av hela körkortsystemet inom EU.
På SMC är man medveten om att sportmotorcyklarna är överrepresenterade i olycksstatistiken, även om antalet döda -sjunkit från 17 i fjol till 12 hittills i år.
– En del som kör sportcyklar är ute efter en kick genom att utmana faran, säger Patrik Ericsson, trafiksäkerhetsansvarig på SMC. Dessa, ofta unga risktagare, har vi svårt att nå, men de som gillar att köra fort, men inte är ute efter kicken, når vi. Dessa kan vi lära att hantera cykeln och att inse faran.
Mc-döden 2005
I år har tolv personer – alla män – omkommit när de kört en supersportmotorcykel. Fyra av dem var under 25 år, tre 25–29 år, tre 30–39 år, en 44 år och en 62 år. Sex omkom i singelolyckor, övriga i olyckor med andra fordon, fyra på 50-väg, sju på 70-väg och en på 90-väg.
I Skåne har två motorcyklister dödats i år, varav en på en supersport i en kollision med en personbil på riksväg 13 vid Höör.
Totalt har 43 mc-förare och två mc-passagerare dödats i Sverige.