Förbjud kvinnor att grensla hojar

powerglide

Glad amatör
Gick med
10 Apr 2009
Ort
Skurup
Hoj
Honda VFR 800F -15
Det tycker f-n jag oxå ;)
(not)

Aceh Town to Ban Female Passengers from Straddling Motorcycles | The Jakarta Globe http://zite.to/X0hEkt via @zite

"Vi vill hedra kvinnor genom detta förbud då de är så delikata varelser."
 
Jag tycker att vi som en motreaktion till detta bör göra en kalender där där manade SH-brudar får posera lättklädda med hojen mellan benen. Pengarna från försäljningen ska gå till att muta bort politikern som står bakom förslaget från makten.

Frivilliga?:brynad

För att bli lite seriös en stund, fy fan vilka tomtar det finns i världen:död:3freak:dummer
 
Last edited:
Religiösa människor är det dummaste som finns.
 
Religiösa människor är det dummaste som finns.

Inte nödvändigt sant. Snarare är det nog så att det är fanatiska människor oavsett övertygelse man bör se upp för om de får ledande positioner i ett samhälle.

Jag hoppas ingen kvinna blir smickrad och hedrad över nedanstående stycket.

"We want to save women from things that will cause them to violate Shariah law. We wish to honor women with this ban, because they are delicate creatures,” he added.
 
Nu återstår bara frågan:

Vem blir först att köra upp på damsadel här hemma och hänvisa till en fjärran religion när verkets inspektörer tänker dra i snöret?
:banana :banana :banana
 
eller när generalagenten plockar bort skjuts/fotpinnen på ena sidan och "anpassar för Sharialagar" (kostar dock lite extra) :huvet :lol


//Edit hahahaha läste lite noggrannare "Om det är kvinnan som kör motorcykeln tillåts hon däremot att sitta grensle över motorcykeln, så länge hon är klädd på ett "muslimskt vis".
KevlarBurkha ? ... eller e det därför man har Hoodie över skinnstället för att ta bort "kvinnliga former" (får gå över till Onepiece nu då :3freak )
 
Last edited:
Till och med slakspressen vågar sig på en raljant ton, de verkar för en sekund ha glömt att det fenomen de viftar bort i Aceh redan är verklighet här hemma. Någon som sett en Ninja på MC eller ens Vespa i Sverige nyligen?
:confused:
 
Till och med slakspressen vågar sig på en raljant ton, de verkar för en sekund ha glömt att det fenomen de viftar bort i Aceh redan är verklighet här hemma. Någon som sett en Ninja på MC eller ens Vespa i Sverige nyligen?
:confused:

Ninja, är det något i stil med "babbe" eller?
Jag är inte så uppdaterad på terminologin, verkar det som.
 
Många som styr i de länderna använder religion som maktmedel.
Så dumma skulle jag nog inte påstå.

Är inte nästan all religion ett sätt att hålla folket på mattan?
Tänk om kvinnor helt plötsligt skulle få rätt att höras på samma sätt som män, då skulle förmodligen alla muslimska länder se helt annrlunda ut på bara 1-2 generationer
 
En del tror att de har rätt att göra det.
Andra är cyniska och missbrukar det rakt av.
 
Nyheter
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Back
Top