Axxexs
Ordinary man doing extraordinary things
- Gick med
- 11 Dec 2003
- Ort
- Verkstan
- Hoj
- Technical Sports Racing AC28-M Prototype powered by Honda Racing Corporation
Till helgen 7-9 oktober går EM på Albacete i Spanien. Dom som vill göra upp om vem som är bäst i Europa finns där. 100st förare från 25 nationer finns på startlistorna i år!
Baninfo.
Namn. Circuito de Albacete
Öppningsår. 1990
Längd. 3.539,31m
Längsta raksträcka. 623,50m
Vänsterkurvor. 8st
högerkurvor. 5st
Banrekord.
125GP: 1.33:498 - Maveric Vinales
Supersport600: 1.30:374 - Carmelo Morales
Superstock1000 - 1.29:988 - Bernat Martinez
Startlistor.
125GP
1 3 Alex RINS SPA DERBI Team Catalunya Caixa Repsol
2 5 Romano FENATI ITA APRILIA Gabrielli Racing
3 7 Alex MARQUEZ SPA DERBI Team Catalunya Caixa Repsol
4 9 Jorge NAVARRO SPA APRILIA Curvacero
5 10 Toni FINSTERBUSCH GER KTM Freudenberg Racing Team
6 12 Emil Meyer PETERSEN DEN HONDA Nordgren Racing
7 17 John McPHEE GBR APRILIA Racing Steps Foundation KRP
8 20 Ruben GONZALEZ SPA APRILIA Halcourier Wild Wolf MS
9 21 Jerry VAN DE BUNT NED HONDA Jerrys Racing Team
10 22 Luca AMATO GER APRILIA ADAC Nordrhein Sportteam
11 23 Niccolo ANTONELLI ITA APRILIA Gabrielli Racing
12 24 Rodink TASIA NED HONDA Promeno
13 25 Dani RUIZ SPA HONDA Larresport
14 26 Cristiano CARPI ITA APRILIA Faenza Racing
15 27 Alesandro GIORGI ITA APRILIA VFT Racing
16 28 Karel HANIKA CZE FGR 125GP Moto FGR
17 29 Joe ROBERTS USA MIC 125GP MIC Engineering
18 30 Linus HELLBERG SWE HONDA Team Hellberg
19 32 Ana CARRASCO SPA APRILIA Team Gobayu-Hype
20 37 Pedro RODRIGUEZ SPA APRILIA Team Turismo de Aragon
21 41 Francesco BAGNAIA ITA DERBI Team Catalunya Caixa Repsol
22 57 Eric GRANADO BRA APRILIA Mir Racing
23 58 Juanfran GUEVARA SPA APRILIA Team Murcia Pramac
24 66 Florian ALT GER KTM Freudenberg Racing Team
25 72 Alessio CAPPELLA ITA SHERCO M3 MC Tenni Treviso
26 74 Kevin CALIA ITA APRILIA MGP Racing-2B
27 75 Jordan LEVY FRA HONDA GP Junior Team Motarno
28 76 Hiroki ONO JAP RUMI Rumi 125GP Team
29 86 Henning FLATHAUG NOR HONDA Spring Energy
30 87 Paolo GIACOMINI ITA APRILIA Gabrielli Racing
31 89 Rogers FRASER GBR APRILIA Racing Steps Foundation KRP
32 90 Adrian GYUTAI HUN HONDA Adrenalin H-Moto Team
33 94 Miroslav POPOV CZE APRILIA Team Ellegi Racing
34 95 Julian MAYER AUT APRILIA Marushin
35 96 Linus HARRYSSON SWE HONDA Nordgren Racing
36 99 Scoot DEROUE NED HONDA Jan Bakker Autos
Supersport600
1 6 Michal PRASEK CZE YAMAHA Rohac&Fejta Motorcycle Team
2 7 Igor KALAB CZE TRIUMPH MF Corse
3 *9 Lukas JASENSKY SVK YAMAHA JLT Motoracing Team
4 10 Viktor DUSEK CZE YAMAHA DRT Racing Team
5 11 Nigel WALRAVEN NED SUZUKI Amici Moegee Suzuki
6 12 Leon BOVEE NED YAMAHA DTC Pirelli Racing Team
7 *15 Andreas PFEIFFER SWE HONDA Nordgren Racing
8 16 Julio D. PALAO SPA KAWASAKI Team JD Racer
9 17 Antonio GALLARDO SPA YAMAHA Almassora Competicio
10 18 Jordi TORRES SPA Gigaset Mapfre Laglisse
11 19 Jose M. LOPEZ SPA YAMAHA Almassora Competicio
12 20 Luis JUAREZ SPA SUZUKI Team Juarez
13 21 Unai FERNANDEZ SPA YAMAHA Dosanmotor
14 22 Daniel BUKOWSKI POL SUZUKI Suzuki Grandysduo
15 23 Adrián BONASTRE SPA SUZUKI Motorrad Competición
16 *24 Angel POYATOS SPA KAWASAKI Mallorca New Limit
17 *26 Jiri KLEJCH CZE YAMAHA Montaze Broz Racing Team
18 27 Russell GOMEZ SPA YAMAHA Halcourier Wild Wolf MS
19 29 Mike KRISTIANSEN DEN YAMAHA Koege MC Center
20 31 Jose A. RIESCO SPA YAMAHA JK Competición
21 *33 Niko MAKINEN FIN YAMAHA Team Hakin Huolto Motorsport
22 38 Joan M. RIUTORT SPA YAMAHA 38 Team Competicio
23 39 Martin PARTELPOEG EST KAWASAKI Motodepoo Team Green
24 41 Antonio MORELL SPA YAMAHA 38 Team Competicio
25 44 Caroline OLSEN NOR YAMAHA Yamaha Olsen Team
26 48 Erwin DRUIJFF NED SUZUKI Amici Moegee Suzuki
27 53 Jos VAN DER AA NED YAMAHA Vice Versa Aaracing
28 54 Marc LAGO SPA HONDA RCM Racing Team
29 *59 Alex SCHACHT DEN HONDA Scacht Racing SBK ONE
30 *72 Petr KOZHEUROV RUS YAMAHA Team Russia
31 77 Juan J. FERNANDEZ SPA YAMAHA Peoplevip-Competicion
32 *79 Aitor GARCIA SPA YAMAHA Aluminios Sebas
33 *82 Karel PESEK CZE KAWASAKI ASKO KC Moto 82
34 83 Michal CHALUPA CZE YAMAHA Montaze Broz Racing Team
35 88 Jaroslav CERNY SVK Bily Racing Team
36 *94 Felix VALENTIN DEN YAMAHA Felix Racing
37 97 Kok GERT JAN NED YAMAHA Jan Bakker Auto's
Superstock1000
1 1 Santiago BARRAGAN SPA KAWASAKI Extremadura Junior Team
2 7 Juan M. RUIZ SPA BMW Kinect - XBOX 360
3 8 Marko ERCEG CRO BMW Registrar Racing Team
4 9 Andrey MARTSEVICH RUS BMW Team Russia
5 11 Kyle D. SMITH GBR KAWASAKI Borja Sport Team - Wild Wolf
6 12 Xavier FORES SPA BMW Motorrad Competición
7 22 Ivan SILVA SPA KAWASAKI Kawasaki Palmeto PL Racing
8 *30 Garijs ROZLALNS LAT BMW Team Rozlalns
9 32 Jorge ARROYO SPA YAMAHA Almassora Competició
10 34 Xavier DEL AMOR SPA BMW Motorrad Competición
11 35 Stig F. JENSEN NOR YAMAHA Jensen Racing
12 48 Gregory FASTRE BEL BMW Herpigny Motors - BMW Motorrad Belux
13 *53 Antonio J. ALARCOS SPA KAWASAKI Alarcos Racing Team
14 55 Michal FILLA CZE BMW BMW Invelt Team
15 56 Nicklas CAJBACK SWE HONDA SKAB Racing
16 *64 Alfonso HO SPA YAMAHA Mallorca New Limit
17 *65 Loris BAZ FRA KAWASAKI Kawasaki Palmeto PL Racing
18 *69 Enric FERRER SPA DUCATI Dues Rodes
19 76 Bernat MARTINEZ SPA YAMAHA Team Bernat
20 77 Martin CHOY BUL BMW Prima Build Racing Team
21 79 Maxim AVERKIN RUS BMW Team Russia
22 85 Raymond SCHOUTEN NED YAMAHA DTC Pirelli Yamaha Racing
23 *90 Sam CONVENTRY GBR HONDA Quelch PGS Racing
24 91 Michal DROBNY CZE BMW Invelt BMW
25 *92 Alejandro MARIÑELARENA SPA BMW CNS Goya Motorsport
26 94 Daniel ALMQVIST SWE SUZUKI Team Carlbarks Motor
27 99 Allard KERKHOVEN NED KAWASAKI Putoline Oil Racing Team
Dom som är markerade med * är "junior" förare. Dvs under 20år i 600 och under 25år i 1000. Jag har själv markerat Nordiska förarna med fetare stil.
Dom som är på plats på banan just nu är Nordgren Racing, Team Hellberg och Carolin Olsen. Rapporter kommer komma under helgen!
Baninfo.
Namn. Circuito de Albacete
Öppningsår. 1990
Längd. 3.539,31m
Längsta raksträcka. 623,50m
Vänsterkurvor. 8st
högerkurvor. 5st
Banrekord.
125GP: 1.33:498 - Maveric Vinales
Supersport600: 1.30:374 - Carmelo Morales
Superstock1000 - 1.29:988 - Bernat Martinez
Startlistor.
125GP
1 3 Alex RINS SPA DERBI Team Catalunya Caixa Repsol
2 5 Romano FENATI ITA APRILIA Gabrielli Racing
3 7 Alex MARQUEZ SPA DERBI Team Catalunya Caixa Repsol
4 9 Jorge NAVARRO SPA APRILIA Curvacero
5 10 Toni FINSTERBUSCH GER KTM Freudenberg Racing Team
6 12 Emil Meyer PETERSEN DEN HONDA Nordgren Racing
7 17 John McPHEE GBR APRILIA Racing Steps Foundation KRP
8 20 Ruben GONZALEZ SPA APRILIA Halcourier Wild Wolf MS
9 21 Jerry VAN DE BUNT NED HONDA Jerrys Racing Team
10 22 Luca AMATO GER APRILIA ADAC Nordrhein Sportteam
11 23 Niccolo ANTONELLI ITA APRILIA Gabrielli Racing
12 24 Rodink TASIA NED HONDA Promeno
13 25 Dani RUIZ SPA HONDA Larresport
14 26 Cristiano CARPI ITA APRILIA Faenza Racing
15 27 Alesandro GIORGI ITA APRILIA VFT Racing
16 28 Karel HANIKA CZE FGR 125GP Moto FGR
17 29 Joe ROBERTS USA MIC 125GP MIC Engineering
18 30 Linus HELLBERG SWE HONDA Team Hellberg
19 32 Ana CARRASCO SPA APRILIA Team Gobayu-Hype
20 37 Pedro RODRIGUEZ SPA APRILIA Team Turismo de Aragon
21 41 Francesco BAGNAIA ITA DERBI Team Catalunya Caixa Repsol
22 57 Eric GRANADO BRA APRILIA Mir Racing
23 58 Juanfran GUEVARA SPA APRILIA Team Murcia Pramac
24 66 Florian ALT GER KTM Freudenberg Racing Team
25 72 Alessio CAPPELLA ITA SHERCO M3 MC Tenni Treviso
26 74 Kevin CALIA ITA APRILIA MGP Racing-2B
27 75 Jordan LEVY FRA HONDA GP Junior Team Motarno
28 76 Hiroki ONO JAP RUMI Rumi 125GP Team
29 86 Henning FLATHAUG NOR HONDA Spring Energy
30 87 Paolo GIACOMINI ITA APRILIA Gabrielli Racing
31 89 Rogers FRASER GBR APRILIA Racing Steps Foundation KRP
32 90 Adrian GYUTAI HUN HONDA Adrenalin H-Moto Team
33 94 Miroslav POPOV CZE APRILIA Team Ellegi Racing
34 95 Julian MAYER AUT APRILIA Marushin
35 96 Linus HARRYSSON SWE HONDA Nordgren Racing
36 99 Scoot DEROUE NED HONDA Jan Bakker Autos
Supersport600
1 6 Michal PRASEK CZE YAMAHA Rohac&Fejta Motorcycle Team
2 7 Igor KALAB CZE TRIUMPH MF Corse
3 *9 Lukas JASENSKY SVK YAMAHA JLT Motoracing Team
4 10 Viktor DUSEK CZE YAMAHA DRT Racing Team
5 11 Nigel WALRAVEN NED SUZUKI Amici Moegee Suzuki
6 12 Leon BOVEE NED YAMAHA DTC Pirelli Racing Team
7 *15 Andreas PFEIFFER SWE HONDA Nordgren Racing
8 16 Julio D. PALAO SPA KAWASAKI Team JD Racer
9 17 Antonio GALLARDO SPA YAMAHA Almassora Competicio
10 18 Jordi TORRES SPA Gigaset Mapfre Laglisse
11 19 Jose M. LOPEZ SPA YAMAHA Almassora Competicio
12 20 Luis JUAREZ SPA SUZUKI Team Juarez
13 21 Unai FERNANDEZ SPA YAMAHA Dosanmotor
14 22 Daniel BUKOWSKI POL SUZUKI Suzuki Grandysduo
15 23 Adrián BONASTRE SPA SUZUKI Motorrad Competición
16 *24 Angel POYATOS SPA KAWASAKI Mallorca New Limit
17 *26 Jiri KLEJCH CZE YAMAHA Montaze Broz Racing Team
18 27 Russell GOMEZ SPA YAMAHA Halcourier Wild Wolf MS
19 29 Mike KRISTIANSEN DEN YAMAHA Koege MC Center
20 31 Jose A. RIESCO SPA YAMAHA JK Competición
21 *33 Niko MAKINEN FIN YAMAHA Team Hakin Huolto Motorsport
22 38 Joan M. RIUTORT SPA YAMAHA 38 Team Competicio
23 39 Martin PARTELPOEG EST KAWASAKI Motodepoo Team Green
24 41 Antonio MORELL SPA YAMAHA 38 Team Competicio
25 44 Caroline OLSEN NOR YAMAHA Yamaha Olsen Team
26 48 Erwin DRUIJFF NED SUZUKI Amici Moegee Suzuki
27 53 Jos VAN DER AA NED YAMAHA Vice Versa Aaracing
28 54 Marc LAGO SPA HONDA RCM Racing Team
29 *59 Alex SCHACHT DEN HONDA Scacht Racing SBK ONE
30 *72 Petr KOZHEUROV RUS YAMAHA Team Russia
31 77 Juan J. FERNANDEZ SPA YAMAHA Peoplevip-Competicion
32 *79 Aitor GARCIA SPA YAMAHA Aluminios Sebas
33 *82 Karel PESEK CZE KAWASAKI ASKO KC Moto 82
34 83 Michal CHALUPA CZE YAMAHA Montaze Broz Racing Team
35 88 Jaroslav CERNY SVK Bily Racing Team
36 *94 Felix VALENTIN DEN YAMAHA Felix Racing
37 97 Kok GERT JAN NED YAMAHA Jan Bakker Auto's
Superstock1000
1 1 Santiago BARRAGAN SPA KAWASAKI Extremadura Junior Team
2 7 Juan M. RUIZ SPA BMW Kinect - XBOX 360
3 8 Marko ERCEG CRO BMW Registrar Racing Team
4 9 Andrey MARTSEVICH RUS BMW Team Russia
5 11 Kyle D. SMITH GBR KAWASAKI Borja Sport Team - Wild Wolf
6 12 Xavier FORES SPA BMW Motorrad Competición
7 22 Ivan SILVA SPA KAWASAKI Kawasaki Palmeto PL Racing
8 *30 Garijs ROZLALNS LAT BMW Team Rozlalns
9 32 Jorge ARROYO SPA YAMAHA Almassora Competició
10 34 Xavier DEL AMOR SPA BMW Motorrad Competición
11 35 Stig F. JENSEN NOR YAMAHA Jensen Racing
12 48 Gregory FASTRE BEL BMW Herpigny Motors - BMW Motorrad Belux
13 *53 Antonio J. ALARCOS SPA KAWASAKI Alarcos Racing Team
14 55 Michal FILLA CZE BMW BMW Invelt Team
15 56 Nicklas CAJBACK SWE HONDA SKAB Racing
16 *64 Alfonso HO SPA YAMAHA Mallorca New Limit
17 *65 Loris BAZ FRA KAWASAKI Kawasaki Palmeto PL Racing
18 *69 Enric FERRER SPA DUCATI Dues Rodes
19 76 Bernat MARTINEZ SPA YAMAHA Team Bernat
20 77 Martin CHOY BUL BMW Prima Build Racing Team
21 79 Maxim AVERKIN RUS BMW Team Russia
22 85 Raymond SCHOUTEN NED YAMAHA DTC Pirelli Yamaha Racing
23 *90 Sam CONVENTRY GBR HONDA Quelch PGS Racing
24 91 Michal DROBNY CZE BMW Invelt BMW
25 *92 Alejandro MARIÑELARENA SPA BMW CNS Goya Motorsport
26 94 Daniel ALMQVIST SWE SUZUKI Team Carlbarks Motor
27 99 Allard KERKHOVEN NED KAWASAKI Putoline Oil Racing Team
Dom som är markerade med * är "junior" förare. Dvs under 20år i 600 och under 25år i 1000. Jag har själv markerat Nordiska förarna med fetare stil.
Dom som är på plats på banan just nu är Nordgren Racing, Team Hellberg och Carolin Olsen. Rapporter kommer komma under helgen!
Last edited: