Ersätta kopparledningar för koppartjuvars skull?

Harmon Rabb

Gudomlig sporthojare
Gick med
1 May 2004
Ort
Helsingborg
Hoj
Ducati
Lite provocerande rubrik medges. Jag läste i lokaltidningen precis. Tydligen har en koppartjuv fått för sig att klippa av en kopparledning som var strömförande med en bultsax. Han dog på plats och hans kompis blev brännskadad.

Nu funderar man på att ersätta koppar med något annat mindre stöldbegärligt i snabbare takt än planerat. Varför kan man undra? För att rädda koppartjuvars liv :rolleyes:

http://hd.se/skane/2011/01/17/kopparledningar-bort-efter/
 
Borde det inte bara gå att göra det förbjudet att köpa koppar av privatpersoner? :va
 
Haha, det här tycker jag är hysteriskt roligt. Ungefär lika kul som genierna som slog sönder en pipeline med olja/bensin/eller-annan-brandfarlig-vätska för att kunna stjäla och sen ställde sig och rökte mitt i skiten. Krävs inte så många celler innanför pannbenet för att räkna ut vad som hände sen... :D
 
Kanske dags att man sätter upp fallskyddsöglor på kyrktaken också när man ändå är igång.
 
I en äldre artikel står det följande att läsa:

"Om tjuvarna hade lyckats få med sig en bit av återledningen så hade de ändå inte haft någon koppar att sälja. Den ledningen är nämligen gjord av virad aluminium med en stålvajer inuti."

http://hd.se/helsingborg/2010/09/16/livsfarlig-jakt-pa-dyrbar-metall/

"Polisen i nordvästra Skåne får anmälningar om kopparstölder nästan dagligen. Men det finns ingen samlad statistik om omfattningen.
– Brottsligheten går lite upp och ner i förhållande till metallpriserna. De senaste fem åren har kopparstölder pågått i stort sett hela tiden. De sker vid järnvägar, elverk, skrotupplag, olika former av lager, byggarbetsplatser, kulturhus, kyrkor och begravningsplatser, säger Göran Hassel, informatör vid polisen i nordvästra Skåne.
Brotten utförs ofta på natten vid avsides belägna platser. Men tjuvarna grips nu och då på bar gärning.
– Det är sällan några stora ligor som håller på utan småfräsare som fyller sin lilla lastbil med koppar. Men om man lägger ihop alla stölderna så blir det en stor hantering som bland annat skadar kollektivtrafiken mycket hårt.
Kopparn säljs till mindre nogräknade skrotfirmor och metallhandlare."

http://hd.se/helsingborg/2010/09/16/en-standigt-pagaende-brottslighet
 
Kopparstöld

Efter att ha sommarjobbat lite i byggbranschen i mina yngre dagar så kan jag konstatera att detta är stort.

Dessa småfräsare som polisen talar om stjäl många ton och använder som sagt ofta lastbil etc. Det är heller inte ovanligt men inbrott på skrotarna för att "sälja om" kopparen igen. Ang. kontanter så funkar det på följande sätt. Alla skrotar har kontakt med en "målvakt" som redan har gjort personlig konkurs eller liknande. Han står på firman som "officiellt" säljer koppar men pengar betalas ut till den som lämnar in -10% som målvakten får i handen. Att firman får större skulder är ett världsligt problem eftersom på papperet är han fortfarande är pank. Vissa mindre noggranna personer tjänar bra med pengar på att öka på sitt skuldberg.
 
Last edited:
Trådlös el finns redan och bygger på magnetism men lämpar sig inte för större avstånd än ett par meter. Men i framtiden kanske... :)
 
Trådlös el finns redan och bygger på magnetism men lämpar sig inte för större avstånd än ett par meter. Men i framtiden kanske... :)

Det finns andra teoretiska metoder som fungerar över större avstånd, men det behövs lite utveckling för att få ordning på dem med. Heh.

Annars är det väl bättre att feta på med mer stödbegärliga högspänningsledningar på bra höjd för tjuvar att nå, och på det viset tunna ut den ohederlgia delen av befolkningen mer. ;)
 
Går alldeles utmärkt att sälja koppar som privatperson. Men numera betalas det inte ut några kontanter utan man får gå till banken och hämta degen. Legitimation krävs vid försäljningstillfället och många skrotar tillåter bara att du säljer en gång per dag.
Favoriten här i byn var väll när några tjyvar hade bundit fast en PE-N ledare(blanktråd) i dragkroken på bilen och drog upp den. Securitas dök upp och frågade vad dom gjorde:
-Vi jobbar.
Med det svaret nöjde sig vakten och stack.
 
Vi är tuffare än Amerikanerna :) De kör med 'Three strikes and you are out' i sitt i sitt domstolssystem. Vi kör med 'one lightning strike and you are out'. :tummenupp
 
Last edited:
Nyheter
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Back
Top