Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Precis varit ute på en långtur med hojen på de fina vägarna i norrort. Grym dag i Sthlm för att köra hoj.
Prövade lite olika däcktryck när jag ändå höll på. Man har ju ingen referenspunkt att jämföra med som på bana men det blev rätt stor skillnad ändå.
Vad har ni själv för tryck i era däck?
Håll inte på o mixtra med att sänka trycket på däck om däcket inte har stöd för de , då lär ni paja stommen i däcket.
Kör på de rekomenderade trycket som däcktillverkaren anger.
Vet inte hur många gånger jag sett folk som sänkt däcktrycket inför bana på däck som inte är byggt för det = Stommen sönder , och ostabil hoj som följd.
Har ni sportsmart så har ni n-tech teknologi på bakdäcket där ni kan sänka trycket inför bandagar.
Precis, det går att justera lufttryck på ett däck. Det är ju konstruerat för det.
Så frågan kvarstår, vad kör ni i era hojar?
Standard tror jag det är 2.25 i fram och 2.5 i bak om jag inte minns fel.
Hallå alla åkare![]()
Funderar på att byta drev på min 07as n å undrar om det är någon här som har bytt och kan rekomendera nått lämpligt.
Vill att den ska bli lite mer sugen att köra på slangen, men jag pendlar till jobbet också så det får inte bli 8000 rpm på 6an för att köra 140 kmh![]()
Hej
Min 07:a var drevad två kuggar upp där bak och en kugge ned där fram. Detta var lite väl lågt men roligt så länge man växlade. Körde ett tag en kugge mindre fram och original bak och då blev det en rätt pigg hoj som ändå gick att pendla med. En nackdel när man drevar är att hastighetsmätaren visar fel pga att sensorn sitter på framdrevet. Kör idag original, har lekt av mig det mesta på tidigare hojar så nu räcker det oftast med lite inspirerad körning på kurviga vägar.
Är det någon som har gjort eller känner någon som renoverat en mc motor och vet på ett ungefär vad det kostar?
Imorgon eller på fredag ska jag åka och titta på denna hojen:
http://data.bytbil.com/carinfo.cgi?id=C619EF0E0CCF71&look=veronaljungbymc
Är det vettigt pris?
Vad menar du med renovering och "Mc" motor?
Allt från 1000kr till 50 000kr, finns egentligen inget tak beroende på vad du ska ha i för komponenter.
Tjo alla!
Ville bara skriva en rad, farsan provade min er6-n igår, hade nämligen tagit ut db-killern, haha, kul att se hans min. Nu vart han själv sugen på att köpa en säkerligen![]()
Fan man får ju abstinens... kommer till jobbet och längtar redan efter att få köra hem med den. Läste lite dessutom vilka priser dem ligger på. Fan känner mig lite lurad.. men köpte min för 46.000,,2007, 1200 mil. Men skitsamma, det är en bra hoj och jag har aldrig varit mer nöjd
När blir det ER6 glid då ?
tänkte om det fanns någon som lämnat bort sin för renovering och vad som gjordes och vad det gick på.
![]() |
MV Agusta återgår till 100% eget ägande
MV Agusta Motor S.p.A. till... |
![]() |
MV Agusta åter självständigt
MV Agusta Motor S.p.A. till... |
![]() |
Kurviger – Appen som hittar vägarna du inte visste att du ville köra
Att köra motorcykel handlar... |
![]() |
Nya europeiska riktlinjer ska höja kvaliteten på avancerad MC-utbildning
I samband med MotoGP-racing... |
![]() |
SMC med och höjer MC-säkerheten i Europa
Sveriges MotorCyklister (SM... |
![]() |
Norton Motorcycles siktar på fyra nya modeller till 2026
Norton Motorcycles förbered... |
![]() |
TILLSTÅND KLART: GGN 2.0 KÖRS I HEJDEBY 2025
Nu är det klart att världen... |
![]() |
Norton Motorcycles siktar på fyra nya modeller till 2026
Norton Motorcycles förbered... |
GB350S i fokus på Wheels and Waves 2025
Honda var tillbaka i Biarri... |
|
![]() |
En hyllning till mästaren!
Pressrelease från MV Agusta... |